Roboty i grzyby głos mają

niedziela, 20 października 

  •  ODOWŁANE Śpiew waleni i wspólnota – rozmowa | godz. 17:00 Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

Szanowni Abstrakcyjni Przyjaciele,
dostaliśmy wiadomość od naszego gościa Mikołaja Golachowskiego, że przyczyn wyższych nie może pojawić się na naszym niedzielnym spotkaniu, o godz. 17:00. Mimo wielu prób szukania zastępstwa, musimy odwołać spotkanie. Ale w tym samym czasie zapraszamy serdecznie na oprowadzanie kuratorskie Usłyszane – Instalacja dźwiękowa oddająca „głos” drzewom, Przygotowana przez Zuzannę Koftę i Fundację PRZEKRÓJ . „Usłyszane” opowiada o różnych aspektach życia drzew, pokazuje roślinne sposoby komunikacji, nawiązywania kontaktu, współpracy. Dźwięki są abstrakcyjną interpretacją sytuacji konkretnych drzew, próbą wsłuchania się w ich istnienie i zrozumienia go.

  • Usłyszane – Instalacja dźwiękowa oddająca „głos” drzewom | godz. 17:00 Otwarta Pracownia (domek 3/6) – oprowadzanie kuratorskie Od niedzieli 20 października przez czas trwania Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej na Osiedlu Jazdów oddajemy głos drzewom. Przygotowana przez Zuzannę Koftę i Fundację PRZEKRÓJ instalacja dźwiękowa „Usłyszane” opowiada o różnych aspektach życia drzew, pokazuje roślinne sposoby komunikacji, nawiązywania kontaktu, współpracy. Dźwięki są abstrakcyjną interpretacją sytuacji konkretnych drzew, próbą wsłuchania się w ich istnienie i zrozumienia go.Zawieszone na pniach wybranych drzew pokrowce wykonano z ekologicznej, wodoodpornej tkaniny pokrytej woskiem pszczelim. Odgrywają one rolę pewnego rodzaju narzędzi pozwalających nam usłyszeć drzewa. Wizualnie całość sytuuje się gdzieś pomiędzy „naturą” a „kulturą”, których granice coraz bardziej się zacierają.  Przepraszamy za antropocentryczne ujęcie tematu, na razie nie potrafimy inaczej, ale staramy się to zmienić.Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie. Pierwsze z nich odbędzie się w niedzielę o 17.00. Zbiórka przy domku Otwartej Pracowni Jazdów 3/6***
    Autorzy instalacji
    Zuzanna Kofta – idea i dźwięk
    Gabriela Szałańska – design
    Zuzanna Wójcik – design i szycie
    Michał Matejko – logistyka i technologia

poniedziałek, 21 października

  •  Śpiew waleni – warsztaty wokalne | godz. 18:30 państwomiasto (domek 3/12).
  • Na spotkanie obowiązują ZAPISY

Komunikacja wielorybów interesuje nie tylko naukowców. W roku 1970 zainspirowany śpiewem waleni Alvin Lucier napisał piękny utwór “Quasimode the Great Lover” – „dla każdej osoby, która pragnie przesłać dźwięk na dalekie odległości, poprzez powietrze, wodę, lód, metal, kamień, lub jakiekolwiek inne medium przenoszące dźwięki”. Dzień po wykładzie na temat komunikacji wielorybów zapraszamy na warsztaty wokalne poświęcone kompozycji, która oparta jest na twórczej reinterpretacji ich zdolności. Niech na koniec przez Jazdów przepłyną wielorybie dźwięki.

Prowadzący: Antoni Michnik – doktorant w IS PAN, historyk kultury, performer. Członek-założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy IKP UW. Współpracownik Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Od jesieni 2013 w redakcji magazynu „Glissando” oraz  Agnieszka Szostakiewicz – historyczka sztuki, performerka, specjalistka do spraw edukacji, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem, wykładowczyni. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Sztuki Mediów na warszawskiej ASP i na Wydziale Kulturoznawstwa na warszawskim SWPS-ie. Autorka warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez ponad dwanaście lat była związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy pt. “Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy.

wtorek, 22 października

  • Pogaduchy z medium – wykład performatywny | godz. 19:00 Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

Od seansów spirytystycznych w “Czarodziejskiej Górze” Tomasza Manna po epidemię nawiedzeń w USA lat 70., od ludzkiego ucha wbudowanego w prototyp telefonu po fenomen EVP. Dźwięk pochwycony zawsze budził podejrzenia. Zaklęty w automatyczne pismo zapisu drgań nabrał niesamowitości. Historia nowoczesnych audiotechnologii usłana jest szczątkami zmarłych, podejrzeniami obecności widmowych zjaw oraz próbami komunikacji z zaświatami. W godzinnym wykładzie performatywnym będziemy podążać za dźwiękami i sonicznymi śladami, które kryją się między różnymi próbami wykorzystania kolejnych nowoczesnych technologii dźwiękowych do komunikacji ze zmarłymi.

Prowadzący:  Antoni Michnik – doktorant w IS PAN, historyk kultury, performer. Członek-założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy IKP UW. Współpracownik Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Od jesieni 2013 w redakcji magazynu „Glissando”.

środa, 23 października

  • Rozmowy maszyny i test Turinga | godz. 19:00, Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

Punktem wyjścia wykładu jest test Turinga. Zajmiemy się więc głównie kwestiami mówienia i myślenia – maszyn, ale też ludzi. Prowadząca opowie o różnych pomysłach, domysłach, pomówieniach i niedomówieniach związanych ze sztuczną inteligencją. Postaramy się znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Co mówił Alan Turing, a co wszyscy myślą, że myślał? Jak powinien mówić program komputerowy, żeby ludzie myśleli, że jest człowiekiem? Które maszyny są pożyteczniejsze: mówiące czy myślące? Które maszyny są straszniejsze: mówiące czy myślące? Dlaczego niektórzy mówią “rozwój sztucznej inteligencji”, a myślą “wojna ludzi z robotami już niebawem”? Czy AI jest łatwiej wymyślić symfonię, czy powiedzieć śmieszny żart? O czym mówią między sobą chatboty i co my mamy o tym myśleć? Jak wielka może być bezmyślność dziennikarzy mówiących o nowych technologiach?

Prowadząca: Olga Kołakowska – dziennikarka, hobbystycznie chodzi na hackatony i dużo czyta o AI. Co prawda nie podeszła do egzaminu z epistemologii, ale z ćwiczeń miałam same piątki, co prawda nie dostałam pracy w firmie związanej z AI, ale zaszła naprawdę daleko w procesie rekrutacyjnym.

sobota, 26 października

  • Ćwiczenia z uważności na dzikość | godz. 12:00, Solatorium – Motyka i Słońce (domek 3/9). 
  • Na spotkanie obowiązują ZAPISY. 

Kryzys ekologiczny jest faktem. Nie ulega wątpliwości, że bez zmiany nawyków ludzi nawet najbardziej „ekologiczne” wynalazki na niewiele się zdadzą. Do owej zmiany należy wszystkich przekonywać. Można w tym celu posiłkować się argumentami naukowymi, można jednak również przemawiać do wyobraźni. Jedną z figur ekologicznych silnie oddziałujących właśnie na wyobraźnię jest figura dialogu z przyrodą, zgodnie z którą na przyrodę trzeba się otworzyć, przekraczając czasem utarte schematy umysłu, dopuszczając sprawy niezrozumiałe lub abstrakcyjne. Otwarcie takie to jednak nie tylko kwestia wyobraźni. To również uważne korzystanie z pięciu zmysłów naszego ciała i gotowość na wielozmysłowe komunikaty przyrody. Połączenie wyobraźni i zmysłowości otwiera przed nami nowe możliwości w dialogu z przyrodą. Dialog ten zbliża nas do tego, co w przyrodzie nieokiełznane i dzikie. Dlatego w trakcie spotkania uważnie otworzymy się na dzikie komunikaty płynące z przyrody. Za pomocą treningu uważności mindfulness, uwrażliwiając umysł i ciało, prowadzić będziemy wielozmysłowe, dzikie rozmowy.  *Nasze spotkanie odbędzie się w domku-ogrodzie, wśród roślin. Zabierz ze sobą wygodny strój, koc lub matę do siedzenia na ziemi, butelkę wody i ciekawość świata przyrody.

Prowadzący:

Michalina Izert – doktorantka Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, pracowniczka naukowo-dydaktyczna w Instytucie Edukacji Artystycznej APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracuje interdyscyplinarnie łącząc sztukę, psychologię oraz psychoterapię z nurtu gestalt i pracy z ciałem. Obecnie realizuje projekt badawczy z zakresu designu wielozmysłowego i treningu uważności mindfulness.

dr hab. Mateusz Salwa – adiunkt w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW; interesuje się estetyką wpółczesną ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących środowiska naturalnego i – ogólnie – krajobrazu. Autor m.in. „Estetyka ogrodu. Między sztuką a ekologią”.

  • Grzyby uratują nasz świat | godz. 15:00  Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

Wyobraź sobie, organizmy, które odżywiają twoje ciało, leczą, ujawniają tajemnice wszechświata, wielokrotnie w dziejach naszej cywilizacji przyczyniły się do rozwoju ludzkiej percepcji, a w dobie ogarniającego nas kryzysu ekologicznego są niezastąpione w rozwiązywaniu kluczowych problemów naszej planety. Organizmy, które są świadome, czują i z ogromną precyzją zbierają dane z otaczającego je środowiska, tworząc organiczny, żyjący odpowiednik Internetu. Teraz wyobraź sobie, że organizmy te są wszędzie, unoszą się w powietrzu, są obecne w ziemi, przerastają martwe szczątki drzew, rozrastają się pod twoimi stopami, kiedy przechadzasz się po lesie, a także żyją w nas samych, komunikując się z nami na wielu płaszczyznach. Często niepozorne, z pewnością tajemnicze tworzą niezwykłe Królestwo Grzybów (FUNGI).

Prowadzący:  Łukasz Nowacki