Sztuka Błędu

Podczas spotkania omówimy w czterech grupach roboczych związki błędu z muzyką eksperymentalną, glitch artem, grafomanią, filmowym found footagem.

Sztuka Błędu – warsztaty oraz dyskusja.

Artyści bardzo często w swoich pracach wykorzystują błąd jako sposób na pokazanie tego, co mniej widoczne i oczywiste. Podczas spotkania omówimy w czterech grupach roboczych związki błędu z muzyką eksperymentalną, glitch artem, grafomanią, filmowym found footagem. Będziemy tworzyć i dyskutować.

#1 – Muzyka eksperymentalna
Współczesna muzyka eksperymentalna opiera się na poszerzonym pojęciu muzyki, w którym niewłaściwa gra znaczy coś innego niż w muzyce klasycznej. Zajmiemy się interpretacją oraz tworzeniem struktur oraz partytur, w których zmienia się status błędu.
Prowadzący: Antoni Michnik

#2 – Grafomaństwo
Zarzut grafomanii stosowany jest często w celu dyskredytacji niewygodnych kwestii lub osoby autora – przenosi uwagę czytelników z treści na formę, ośmiesza, wyklucza ze sfery literackiej. Czy w związku z tym kicz, żenadę, tandetę można potraktować jako gest subwersywny wobec dobrego smaku? Czy w ponad sto lat po „Policzku wymierzonym powszechnemu smakowi” – manifeście rosyjskich futurystów – lekceważenie reguł sztuki ma w sobie cokolwiek buntowniczego? Czy nie stało się jednym z wielu ćwiczeń stylistycznych, za pomocą których pisarze udowadniają swoje kunszt i rangę? Odpowiedź na te pytania spróbujemy znaleźć w praktyce, próbując pisać niekreatywnie, niemądrze, żenująco bez sensu.
Prowadzący: Xawery Stańczyk

#3 – Glitch art
Błąd w sztukach wizualnych to zarówno otwarcie pola sztuki na przypadek i porażkę, jak i świadomy wybór estetyki glitchu, brzydoty, niskiej jakości (lo-fi) i amatorskiej formy. Bywają to próby demokratyzacji medium, ale także strategie oporu wobec wymuszonych przez kapitalizm: hiperestetyzacji i obsesji produktywności. To także sprzeciw wobec sztuki traktowanej jako kunszt i tej nastawionej na skuteczność: propagandowej, użytkowej czy społecznie zaangażowanej. Tylko, że glitch art zbyt często sam skupia się na fascynacji medium i zmienia w popis umiejętności technicznych. Spróbujemy zbadać jego potencjał i zastanowić się nad problemami, jakie generuje.

#4 – Found footage
Kino opiera się na technologii, choć w ostatecznym doświadczeniu filmowego seansu, obcując z obrazami i dźwiękami na ekranie (niezależnie od tego czy jest to ekran kinowy, czy nasz własny telefon komórkowy), staje się niejako niematerialne. W związku z tym, by poszerzyć doświadczenie filmowej percepcji, podczas warsztatu skupimy się nie na treści, ani nawet na formie, ale na materii kina w jego najbardziej pierwotnej postaci, czyli taśmie filmowej. Inspiracją do działań będą filmy found footage, które nie tylko nad wyraz często akcentują swój materialny wymiar, ale także wykorzystują nierozerwalnie związane z nim błędy, braki, zniszczenia. Wspólnie spróbujemy stworzyć, bez użycia kamery, film złożony ze skrawków i strzępów taśmy.
Prowadząca: Paulina Hartyk

[obowiązują zapisy] – zapisy zakończone. BRAK WOLNYCH MIEJSC!

___

19.11 (sobota)
godz. 16.00-17.30,
Stacja Muranów, ul. Andersa 13
___

Prowadzący: Antek Michnik, Maciej Ratajski, Xawery Stańczyk, Paulina Haratyk