Idea FMA

Idea Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej.

Zanurz się w myśleniu i dociekaniach. Pomędrkuj i pogłówkuj, a nawet zabłądź! Zachwyć się złożonością świata. Pytaj, szukaj, stale odkrywaj. Pozostaw przyziemne sprawy, oderwij się od realności. Mikrowyprawy można rozszerzyć do kosmosu, a proste życie czasami warto skomplikować. Dbamy o ciała, zadbajmy o nasze umysły! Nauka i wiedza nie są cięższe niż hantle w siłowni. Poćwiczmy z abstrakcyjnymi pojęciami – ogólnymi, szerokimi, ale wspólnymi dla wszystkich. Poćwiczmy z pojęciami, które budują nasz świat.

Od sześciu lat Festiwal Myśli Abstrakcyjnej zaprasza ludzi w różnym wieku do eksperymentowania i poszukiwania. Nasz cel jest bardzo prosty, chcemy promować zainteresowanie światem jako najlepszym sposobem na wszelkie dołki i braki sensów. Ciekawość nie ma granic – jest tyle do poznania! Duże zainteresowanie poprzednich edycji festiwalu pokazało jak bardzo potrzebne są inicjatywy, które pokazują, że uczenie się może być przyjemne.

Letnią, wyjazdową edycją festiwalu są Kolonie dla Dorosłych

 

BŁĄD / OBCE JĘZYKI – 1. edycja festiwalu 2016

Pierwszą edycję w 2016 roku poświęciliśmy błędowi, błądzeniu, pomyłce – rozkładaliśmy te pojęcia za pomocą języka filozofii, psychologii, matematyki, sztuki i fizyki. Tak utarło się nasze myślenie o działaniach interdyscyplinarnych, łączeniu dziedzin i języków tych dziedzin, które na pierwszy rzut oka wydają się obce. Błąd mający negatywne konotacje jest naturalnym elementem uczenia się i ludzkiego życia. Staraliśmy się stworzyć wydarzenia, które będą pokrzepiające, ale też stymulujące do pracy ze swoją głową. Festiwal odbył się w Stacji Muranów. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

NOWOŚĆ! WSZYSTKO JUŻ BYŁO – 2. edycja festiwalu 2017

Rok później pod hasłem „Nowość! Wszystko już było” skupiliśmy się na czasie i na tym, co robi zkulturą. Czy wszystko już było i żyjemy w kulturze nieustającego powtarzania? Czy innowacja naprawdę jest innowacyjna? Co wymóg kreatywności i obsesja oryginalności z nami robią? Odkurzyliśmy stare kategorie i poszukiwaliśmy nowości w różnych dziedzinach. Była filozofia, astronomia, informatyka, ekonomia, bioart i lastryko. To ostatnie uczyniliśmy motywem graficznym festiwalu – jako coś co było i co wraca do łask. Festiwal odbył się na  Osiedlu Jazdowów. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PZU.

 

NIE CHCĘ WIEDZIEĆ – 3. edycja festiwalu 2018

3.edycja Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej odbędzie się pod hasłem “Nie chcę wiedzieć”. Będziemy rozmawiać o tym, czym jest wiedza i jaki mamy do niej stosunek. Żyjemy w czasach kultu wiedzy, ogromnej wiary w naukę, łatwego i szybkiego dostępu do informacji, gromadzimy dane na niespotykaną dotąd skalę. Amerykańscy naukowcy codziennie coś udowadniają, a my chodzimy na kursy wszystkiego i zdobywamy certyfikaty. Pytanie, czy faktycznie mamy taki łatwy dostęp do wiedzy, czy jej ilość nie wpływa na jakość? Coraz częściej słyszymy, że już się nie czyta, tylko przegląda książki. Z drugiej strony poziom skomplikowania i ilości wiedzy przerasta każdego przeciętnego obywatela tej planety. Ostatnią osobą, która wiedziała wszystko był Leibniz, nam pozostało jedynie zadawanie pytań naszym przeglądarkom internetowym. Może „nie chcę wiedzieć” jest przejawem naszego instynktu przetrwania? Wciskamy stop żeby nie oszaleć, bo skala współczesnego świat nas przerasta? Czasem też pewnie idziemy na łatwiznę, nie pielęgnujemy swojej ciekawości, zadowalamy się prostymi odpowiedziami i tracimy kontakt z rzeczywistością. Festiwal odbywa się dzięki woli ludzi wielkiej pasji, wierze i wsparciu Osiedla Jazdów, Kwartalnika Przekrój oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

ZAMKNIJ SIĘ – 4. edycja festiwalu 2019

Wsłuchaliśmy się w to, co do nas mówiliście w tamtym roku, dlatego podczas 4. edycji Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej chcemy wrócić do podstaw. Będziemy zajmować się rozmową, komunikacją, porozumieniem, połączeniem i ich brakiem. Wszyscy znamy doskonale to uczucie, kiedy ktoś do nas mówi, a my tylko przebieramy nóżkami, żeby jednym susem wbić się w chwilę ciszy i powiedzieć swoje. Dlatego uznaliśmy, że wyjdzie nam na dobre, jeśli czasem zamkniemy się. Żeby usłyszeć, zrobić miejsce dla innego, a czasem utulić się i wsłuchać w siebie. Początki mogą być trudne, dlatego zachęcamy Was do rozmowy przy jedzeniu. Niemówienie z pełną buzią ma sens, można się zamknąć, spokojnie przeżuwać i słuchać. Jest to najlepsze ćwiczenie z uważności!
Podczas festiwalu będziemy zastanawiać się, co jest kluczowe w rozmowie? Przekonywanie się, dochodzenie do porozumienia, czy samo spotkanie z innym? Rozmowy stają często na ostrzu noża. Jak odnaleźć sens w poróżnieniu i odmiennych zdaniach? Jesteśmy połączeni na niespotykaną skalę, nasza komunikacja przekroczyła czas i przestrzeń. Jak zmieniła się rozmowa pod wpływem smsów, maili, aplikacji, które zapewniają nam dystans i poczucie kontroli?
Jak nigdy dotąd potrzebujemy wsłuchania tego, co świat do nas mówi. W szeroko pojętej rozmowie wychodzimy poza język, odkrywamy swoje ciało, emocje, nasze relacje z przedmiotami, dowiadujemy się o rozbudowanej komunikacji roślin i zwierząt. Mówią do nas windy, słuchamy tajemniczego głosu, który wskazuje nam drogę. Podczas festiwalu będziemy szukać różnych sposobów komunikacji, będziemy zamykać się po to, żeby słuchać innego! Festiwal odbył się na  Osiedlu Jazdowów. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa oraz Fundację Przekrój.

Tyłem do przodu – 5. edycja festiwalu 2020 r.

Między 5 a 13 grudnia można było wybrać się na spacer na Jazdów i poszukać festiwalu ukrytego na drzewach, parapetach i płotach. W tym roku festiwal ma formułę rozproszoną – trochę jak podchody, a trochę jak wystawa, którą możesz odbierać w dowolnym czasie.

Podczas festiwalu będziemy rozbrajaliśmy różne podejścia do wyobraźni. Będziemy rozmawiać o tym, do kogo należy i w jaki sposób może nam pomóc w tworzeniu bardziej zrównoważonego świata. A przede wszystkim będziemy wyobraźnię ćwiczyć.

W jaki sposób wyobraźnia może uratować nasz świat, skoro raczej mówi się o jej kryzysie? Jak tworzyć nowe rozwiązania, skoro mamy poczucie, że wszystko już było, a nowa to może być już tylko apokalipsa. Jesteśmy zalani obrazami, gotowymi doświadczeniami, pozbawieni przestrzeni do negocjacji i wspólnego działania. Balansujemy pomiędzy nieustającą płynnością, wielością wszystkiego i jednoczesnym skostnieniem reguł, systemu i granic. Ale to właśnie wyobraźnia, która jest pomostem pomiędzy światem pojęcić a zmysłów, tym co widzialne i niewidzialne, realne i nierealne może nam pomóc. Wyobraźnia znosi dualności. Wyobraźnia jest praktyką, uczeniem się wychodzenia poza schematy, kwestionowaniem normalności, dostrzeżeniem innych podmiotowości i możliwej sprawczości. Wyobraźnia uruchamia się, jeśli tylko jej na to pozwolimy, wkracza na ulicę, przemeblowuje nasze urządzone pozornie życia, pisze swoje wersje wydarzeń.

*Punktem wyjścia dla nas jest książka Andrzeja W. Nowaka „Wyobraźnia ontologiczna. Filozoficzna (re)konstrukcja fonetycznych nauk społecznych”, w której pojawia się następująca definicja: Wyobraźnia ontologiczna to zdolność do postrzegania siebie na przecięciu wielorakich uwarunkowań, umiejętność ujmowania siebie jako elementu dynamicznej sieci powiązań. Być obdarzonym wyobraźnią ontologiczną to być zdolnym do „splatania”, „sklejania” najbardziej nieoczekiwanych bytów w spójne i stabilne sploty.

Jesteśmy zmęczeni – 6. edycja w 2021 r.

15-21 listopada, Jazdów i Śródmieście Warszawy

„Szybciej, więcej, mocniej, bardziej. Bądź efektywny, bądź kreatywny, w produktywny sposób spędzaj czas wolny”. Też macie wrażenie, że czas już w zasadzie nie jest Wasz? Kapitalizm zasysa nas, każe produkować więcej i więcej, generuje potrzeby, zawłaszcza czas, utożsamia nas z działaniami i pracą, którą wykonujemy. Jesteśmy zmęczeni, wyeksploatowani, ledwo zipiemy, a trzeba robić kolejne rzeczy, działania i … kolejne festiwale.
Podczas 6. Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej będziemy analizować własne uwikłanie i przyglądać się temu, co nas wszystkich eksploatuje. Ale też tworzyć pomysły na odzyskanie czasu wolnego, pracy, która nie alienuje, swobody kreatywności i twórczości – bez zamówień, oczekiwań rynku. A może po prostu przysiądziemy wspólnie na tej starej, zdezelowanej kanapie?

Zadanie publiczne pt. 6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Stołecznego Warszawa.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez