Program 4. FMA

 1. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej – Zamknij się 

Wszyscy znamy doskonale to uczucie, kiedy ktoś do nas mówi, a my tylko przebieramy nóżkami, żeby jednym susem wbić się w chwilę ciszy i powiedzieć swoje. Dlatego uznaliśmy, że wyjdzie nam na dobre, jeśli czasem się zamkniemy. Żeby usłyszeć, zrobić miejsce dla innego, a czasem utulić się i wsłuchać w siebie. Zapraszamy na spotkania, ćwiczenia, twórcze pracownie, koncerty, filmy i inne atrakcje! 

Krótka instrukcja obsługi festiwalu:

 • Festiwal odbywa się na Osiedlu Jazdów przy Parku Ujazdowskim. Poszczególne spotkania odbywają się w domkach: MAPA
 • Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny
 • Spotkanią są w większości otwarte, tam gdzie obowiązują zapisy, prosimy o wypełnienie formularza.
 • Domki mają ograniczoną pojemność ale wszyscy chętni powinni się zmieścić. W przypadku klęski urodzaju obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

PROGRAM – spis treści

MAPA FESTIWALU

niedziela, 20 października

poniedziałek, 21 października

wtorek, 22 października

środa, 23 października

czwartek, 24 października

piątek, 25 października

sobota, 26 października

CZYTAJ CAŁOŚĆ…

MAPA FESTIWALU

niedziela, 20 października

 • Rodzinny obiad o wszystko – spektakl improwizowany | godz. 15:00 Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

Co by nie było, tradycyjny niedzielny obiad zjeść trzeba. I chociaż część rodziny ze sobą nie rozmawia, ktoś się pokłócił, ktoś ma inne poglądy na życie, to usiądziemy razem do stołu i będziemy trzymać fason. I liczyć, że jednak nic strasznego się nie wydarzy. A może spotkamy się z dawno niewidzianymi znajomymi? Albo z przyjaciółmi, z którymi zawsze dobrze jest się zobaczyć? Zapraszamy na spektakl, który w całości wydarzy się przy stole i będzie improwizowany. Do wyboru postaci zainspiruje nas kulinarno-muzyczny występ jedynego w swoim rodzaju Ołówka – kucharzo-śpiewaka, albo raczej śpiewako-kucharza. Będziemy też jeść spaghetti, które sam nam wyśpiewa i nałoży na talerze. Zagramy my, Resort Komedii.

Resort Komedii – Codziennie w piwnicy przy ulicy Bielańskiej 1 na Placu Teatralnym zobaczycie komediowe spektakle, które eksperymentują formą. Stand-up, skecze, queerowe shows i improwizacja, czyli spektakle grane na żywo przedstawiające światy pełne absurdu, dziwności i urozmaiconych komediowych postaci.

 • ODOWŁNE  Śpiew waleni i wspólnota – rozmowa | godz. 17:00 Otwarta Pracownia Jazdów

Szanowni Abstrakcyjni Przyjaciele,
dostaliśmy wiadomość od naszego gościa Mikołaja Golachowskiego, że przyczyn wyższych nie może pojawić się na naszym niedzielnym spotkaniu, o godz. 17:00. Mimo wielu prób szukania zastępstwa, musimy odwołać spotkanie. Ale w tym samym czasie zapraszamy serdecznie na oprowadzanie kuratorskie Usłyszane – Instalacja dźwiękowa oddająca „głos” drzewom, Przygotowana przez Zuzannę Koftę i Fundację PRZEKRÓJ. „Usłyszane” opowiada o różnych aspektach życia drzew, pokazuje roślinne sposoby komunikacji, nawiązywania kontaktu, współpracy. Dźwięki są abstrakcyjną interpretacją sytuacji konkretnych drzew, próbą wsłuchania się w ich istnienie i zrozumienia go.

 • Usłyszane – Instalacja dźwiękowa oddająca „głos” drzewom | godz. 17:00 Otwarta Pracownia (domek 3/6) – oprowadzanie kuratorskie 

Od niedzieli 20 października przez czas trwania Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej na Osiedlu Jazdów oddajemy głos drzewom. Przygotowana przez Zuzannę Koftę i Fundację PRZEKRÓJ instalacja dźwiękowa „Usłyszane” opowiada o różnych aspektach życia drzew, pokazuje roślinne sposoby komunikacji, nawiązywania kontaktu, współpracy. Dźwięki są abstrakcyjną interpretacją sytuacji konkretnych drzew, próbą wsłuchania się w ich istnienie i zrozumienia go.

Zawieszone na pniach wybranych drzew pokrowce wykonano z ekologicznej, wodoodpornej tkaniny pokrytej woskiem pszczelim. Odgrywają one rolę pewnego rodzaju narzędzi pozwalających nam usłyszeć drzewa. Wizualnie całość sytuuje się gdzieś pomiędzy „naturą” a „kulturą”, których granice coraz bardziej się zacierają.  Przepraszamy za antropocentryczne ujęcie tematu, na razie nie potrafimy inaczej, ale staramy się to zmienić.

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie. Pierwsze z nich odbędzie się w niedzielę o 17.00. Zbiórka przy domku Otwartej Pracowni Jazdów 3/6

***
Autorzy instalacji
Zuzanna Kofta – idea i dźwięk
Gabriela Szałańska – design
Zuzanna Wójcik – design i szycie
Michał Matejko – logistyka i technologia

Powrót do Spisu treści ↑

poniedziałek, 21 października

 •  Śpiew waleni – warsztaty wokalne | godz. 18:30, państwomiasto (domek 3/12).
 • Na spotkanie obowiązują ZAPISY

Komunikacja wielorybów interesuje nie tylko naukowców. W roku 1970 zainspirowany śpiewem waleni Alvin Lucier napisał piękny utwór “Quasimode the Great Lover” – „dla każdej osoby, która pragnie przesłać dźwięk na dalekie odległości, poprzez powietrze, wodę, lód, metal, kamień, lub jakiekolwiek inne medium przenoszące dźwięki”. Dzień po wykładzie na temat komunikacji wielorybów zapraszamy na warsztaty wokalne poświęcone kompozycji, która oparta jest na twórczej reinterpretacji ich zdolności. Niech na koniec przez Jazdów przepłyną wielorybie dźwięki.

Prowadzący: Antoni Michnik – doktorant w IS PAN, historyk kultury, performer. Członek-założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy IKP UW. Współpracownik Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Od jesieni 2013 w redakcji magazynu „Glissando” oraz  Agnieszka Szostakiewicz – historyczka sztuki, performerka, specjalistka do spraw edukacji, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem, wykładowczyni. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Sztuki Mediów na warszawskiej ASP i na Wydziale Kulturoznawstwa na warszawskim SWPS-ie. Autorka warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez ponad dwanaście lat była związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy pt. “Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy.

 • Granice języka według Ludwiga Wittgensteina | godz. 18:00 Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

 Wydaje się, że konstrukcja języka pozwala nam rozmawiać na dowolne tematy. Używamy go, by mówić o sprawach życia codziennego, zagadnieniach naukowych, ale też o dobru i złu, pięknie i brzydocie, Bogu i sensie życia. Czy ta niezwykła elastyczność języka nie jest jednak złudzeniem? Może, jak twierdził Wittgenstein, jesteśmy niczym muchy uwięzione w szklanej muchołapce: ograniczają nas niewidoczne, ale sztywne granice sensu? Gdy uświadomimy sobie przebieg tych granic, okaże się, że wiele pozornie sensownych zdań to zwykłe niedorzeczności.

 Prowadzący: dr Bogdan Dziobkowski – wicedyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zastępca redaktora naczelnego „Przeglądu Filozoficznego”. Zajmuje się głównie historią filozofii analitycznej, filozofią języka i metafilozofią. Współredaktor (z Jackiem Hołówką) książek: Panorama współczesnej filozofii (WN PWN 2016), Marksizm. Nadzieje i rozczarowania (WN PWN 2017) oraz Filozofia religii. Kontrowersje (WN PWN 2018).

Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu “Wittgenstein” Dereka Jarmana (Wielka Brytania, 1993, 75 min.) i rozmowę o zasadności i możliwości połączenia obrazu filmowego i języka filozofii z jego abstrakcyjnymi formami. Jeśli – jak twierdził reżyser – “filozofia jest czymś przeciwstawnym wobec filmu” (D. Jarman, Smiling in Slow Motion), to czy nie jest prawdą to, co w czołówce mówi sam tytułowy bohater: “W sztuce trudno powiedzieć coś lepszego niż nie mówiąc nic”?

 • Ćwiczenia ze słuchania 4 uszami | godz. 19:00 Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

Jak słuchasz? Co twój sposób słuchania mówi o tobie? Czy słuchania można/powinno się uczyć? Po czym poznajesz, że ktoś naprawdę cię słucha? Jak to jest być prawdziwie usłyszaną/usłyszanym? Czy uważne, empatyczne, aktywne słuchanie może być kluczem do lepszego zrozumienia drugiego człowieka i świata w ogóle? Co pomaga, a co przeszkadza dobrze słuchać? Jakie poziomy słuchania towarzyszą ci podczas każdej rozmowy? Friedemann Schulz von Thun, niemiecki psycholog i twórca modelu kwadratu komunikacyjnego uważa, że każdą wypowiedź można usłyszeć aż na czterech poziomach: rzeczowym, apelacyjnym, relacyjnym i odsłaniania siebie. Przyjdź i poćwicz z nami swoje filtrujące rzeczywistość uszy.

Prowadzące: Nazywamy się Future Simple. Jesteśmy kolektywem tworzonym przez dwie młode kobiety, matki, społecznice. Paulinę Czapską, Annę Szapert. Odbiorcom naszych działań pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Towarzyszymy w procesie budowania świadomości, samodzielności, sprawczości oraz odpowiedzialności osobistej i społecznej. Pokazujemy, że praca z emocjami i przekonaniami na temat świata i siebie jest równie istotna, jak poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w innych obszarach życia. Wierzymy po prostu, że zmianę świata warto zacząć od siebie. Mamy potrzebę wpływania na otaczającą nas rzeczywistość i odpowiadania na wyzwania, które spotykamy na swojej drodze zawodowej i prywatnej. Lubimy eksperymenty, uczenie się i bardziej od porażek boimy się bezradności. Poznaj nas na: www.futuresimple.pl / FB: futuresimple

Powrót do Spisu treści ↑

wtorek, 22 października

 • Niezupełna historia rozmowy. Od Greków do teraz | godz. 18:00  Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

Czy nasze rozmowy podobne są tym, które toczyli np. starożytni? Aparat mowy się nie zmienił, języki troszeczkę, ale w gruncie rzeczy mamy podobne tematy, bolączki, pytania jak ci, którzy zapełniali w przeszłości tę samą przestrzeń swoją mową. Zapraszamy na wielobarwną i wielowątkową podróż przez meandry rozmowy na przestrzeni wieków osadzone w kontekście zmian kulturowych, społecznych i politycznych. Będą nam towarzyszyli i towarzyszyły: Odyseusz biegły w boju i radzie – uczestnik antycznych agonów, lapsusy językowe u zarania ery klasycznej w Grecji, walki o nieśmiertelność w polis, smak cykuty, rozmowy z Bogiem, matematyka, przyroda, esemesy, maile i postmodernizm. 

Prowadzący: Łukasz Hrynkiewicz – zajmuje się historią idei i podróżami. Członek Stowarzyszenia Dziki Bez.

 • Pogaduchy z medium – wykład performatywny | godz. 19:00 Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

Od seansów spirytystycznych w “Czarodziejskiej Górze” Tomasza Manna po epidemię nawiedzeń w USA lat 70., od ludzkiego ucha wbudowanego w prototyp telefonu po fenomen EVP. Dźwięk pochwycony zawsze budził podejrzenia. Zaklęty w automatyczne pismo zapisu drgań nabrał niesamowitości. Historia nowoczesnych audiotechnologii usłana jest szczątkami zmarłych, podejrzeniami obecności widmowych zjaw oraz próbami komunikacji z zaświatami. W godzinnym wykładzie performatywnym będziemy podążać za dźwiękami i sonicznymi śladami, które kryją się między różnymi próbami wykorzystania kolejnych nowoczesnych technologii dźwiękowych do komunikacji ze zmarłymi. 

Prowadzący:  Antoni Michnik – doktorant w IS PAN, historyk kultury, performer. Członek-założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy IKP UW. Współpracownik Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Od jesieni 2013 w redakcji magazynu „Glissando”.

Powrót do Spisu treści ↑

środa, 23 października

 • Ćwiczenia z milczenia  | godz. 18:00, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6). Limit miejsc. W ćwiczeniach może jednocześnie pomilczeć 50 osób. Obowiązuje kolejność przyjścia.

Podczas zajęć będziemy wspólnie medytować i milczeć, słuchać i rozmawiać. Naszym warsztatom patronuje kilka postaci: japoński poeta Bashō Matsuo, dobrze wszystkim znana Wirginia Woolf, ekscentryk i wizjoner William Burroughs, a także poetka Jean Hirshfield, od wielu lat praktykująca medytację Zen. Jednak głosem (i milczeniem) przewodnim będzie tym razem John Cage, kompozytor i poeta, autor „Ciszy”. Podążając jego śladem, spróbujemy nadać naszemu spotkaniu strukturę utworu muzycznego, w którym wezmą udział nie tylko nasze głosy, ale także to, co pojawi się w naszym otoczeniu. Spróbujemy otworzyć się na przepływ czasu, nastroić na odsłuch, zwolnić tempo. Przeczytamy wspólnie tylko krótkie fragmenty tekstów, ale zrobimy to naprawdę uważnie. Zauważymy zgiełk we własnej głowie i – przechodząc na stronę ciszy – wypowiemy naszej hałaśliwej cywilizacji chwilowe nieposłuszeństwo. A tu jeden piękny Cage: https://www.youtube.com/watch?v=PSmXAG2mYY4

Prowadząca: Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, wykładowczyni w Instytucie Anglistyki UW. Wyróżniona nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za tom Psalmy (2018). Nominowana do nagrody Nike za powieść Nieważkość (2016). Autorka tekstów eseistycznych o poezji i ekologii, w tym książki Cyborg w ogrodzie: wprowadznie do ekokrytyki (2015), współautorka (wraz z Gerardo Beltránem) trójjęzycznego eseju Ekopoetyka/Ecopoética/Ecopoetics. Felietonistka Przekroju, prowadzi rubrykę poetycką w miesięczniku Znak. Mieszka w Warszawie i Serocku, gdzie Bug łączy się z Narwią. Jej utwory były tłumaczone na ponad 20 języków.

 • Rozmowy maszyny i test Turinga | godz. 19:00, Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

Punktem wyjścia wykładu jest test Turinga. Zajmiemy się więc głównie kwestiami mówienia i myślenia – maszyn, ale też ludzi. Prowadząca opowie o różnych pomysłach, domysłach, pomówieniach i niedomówieniach związanych ze sztuczną inteligencją. Postaramy się znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Co mówił Alan Turing, a co wszyscy myślą, że myślał? Jak powinien mówić program komputerowy, żeby ludzie myśleli, że jest człowiekiem? Które maszyny są pożyteczniejsze: mówiące czy myślące? Które maszyny są straszniejsze: mówiące czy myślące? Dlaczego niektórzy mówią “rozwój sztucznej inteligencji”, a myślą “wojna ludzi z robotami już niebawem”? Czy AI jest łatwiej wymyślić symfonię, czy powiedzieć śmieszny żart? O czym mówią między sobą chatboty i co my mamy o tym myśleć? Jak wielka może być bezmyślność dziennikarzy mówiących o nowych technologiach?

Prowadząca: Olga Kołakowska – dziennikarka, hobbystycznie chodzi na hackatony i dużo czyta o AI. Co prawda nie podeszła do egzaminu z epistemologii, ale z ćwiczeń miałam same piątki, co prawda nie dostałam pracy w firmie związanej z AI, ale zaszła naprawdę daleko w procesie rekrutacyjnym.

Powrót do Spisu treści ↑

czwartek, 24 października

 • Dobry, zły i brzydki – spaghetti western i współczesna polaryzacja | godz. 18:00, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

Konflikty mają różne przyczyny: ekonomiczne, polityczne czy społeczne. Rozwiązać je można różnymi sposobami, przy czym niejednokrotnie potrzebna jest w tym zadaniu współpraca. Czy może ona jednak stać się podstawą trwałej relacji opartej na zaufaniu? W trakcie spotkania rozważymy przyczyny konfliktów społecznych, modele opisujące przestrzeń publiczną oraz możliwe strategie autorów służące ich rozwiązaniu.  Westerny opierają się na pesymistycznej wizji relacji międzyludzkich, dostarczają jednak ciekawej ilustracji przyczyn tego stanu rzeczy. Jest to dobry punkt wyjścia do rozważań nad zgoła odmiennymi strategiami postrzegania sporów oraz możliwości im zapobieżenia.

W trakcie rozmowy będziemy na bieżąco oglądać i komentować film “Dobry, zły i brzydki” (Il buono, il brutto, il cattivo) reż. Sergio Leone.

Prowadząca: dr Magdalena Gawin – absolwentka Instytutu Filozofii UW. Nauczycielka filozofii w szkołach i placówkach kulturalnych. Sekretarz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 2015 roku obroniła pracę doktorską „Nowoczesny paradygmat filozofii polityki a prawa człowieka”. Publikowała m.in. w czasopismach „Kronos”, „Etyka” oraz licznych pracach zbiorowych.

 • Pytanie na wiele sposobów | godz. 19:00, Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

W typowych sytuacjach posługujemy się pytaniami głównie po to, by dowiedzieć się, która z odpowiedzi na dane pytanie jest prawdziwa. Czy jednak wszystkie pytania są typowe? Czy nie możemy posłużyć się pytaniem po to, aby raczej poinformować kogoś o czymś, niż go o coś zapytać? Albo czy nie możemy postawić jednego pytania w taki sposób, aby dowiedzieć się, jaka jest odpowiedź na inne pytanie? Jak odróżnić sytuacje, w których mamy do czynienia z typową sytuacją od pozostałych? Na spotkaniu rozbroimy pytanie na czynniki pierwsze.  Uwaga!!! Mogą pojawić się znaczki logiczne i trochę twierdzeń logiki.

Prowadzący: dr hab. Tomasz Puczyłowski – adiunkt w Zakładzie Logiki Filozoficznej WFiS UW, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Semiotycznego. Zajmuje się analityczną filozofią języka, epistemologią, logiką filozoficzną. Prywatnie miłośnik kotów, krów i kur oraz wspinania po ścianach Alp Julijskich.

Powrót do Spisu treści ↑

piątek, 25 października

 • Łaskotanie pojęć: Alienacja | godz. 18:00,  Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

 Dziś alienacja wydaje się słowem-wytrychem, którym opisuje się wszystko i rozstrzyga każdy problem. Stała się synonimem poczucia wyobcowania, rozpadu więzi, niezdolności zrozumienia się i nawiązania dialogu. Z ekonomii politycznej przeniknęła do analiz życia codziennego, stosunków społecznych, relacji międzygatunkowych i miejsca w świecie. Skąd tak zawrotna kariera tego pojęcia w wyobraźni zbiorowej radykalnej lewicy, kontrkultury i całego społeczeństwa? Czy alienacja cokolwiek jeszcze tłumaczy? Czy paradoksalnie nie stanowi części języka, który oddala od rzeczywistości, zamiast do niej zbliżać? O czym świadczy niesłabnąca popularność teorii alienacji? W trakcie spotkania przyjrzymy się różnym koncepcjom alienacji i wizjom jej przezwyciężania, rozważając przyczyny ich wszechobecności, funkcje w wyobraźni społecznej, implikacje epistemologiczne i polityczne. Alienacja: za czy przeciw?

Prowadzący: dr Anna Winkler – doktor nauk społecznych, filozofka i politolożka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią radykalizmu społecznego i rewolucji, historią kobiet i historią miast oraz dr Xawery Stańczyk – poeta, socjolog i antropolog kultury. Autor monografii Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978-1996 (2018) nominowanej do Nagrody Giedroycia (na podstawie doktoratu uznanego za najlepszą rozprawę doktorską z nauk o kulturze w konkursie Narodowego Centrum Kultury) oraz dwóch tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu piratów (2013) i Handluj z tym (2015).  Członek zarządu stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim. Interesuje się kulturą popularną i młodzieżową, przestrzenią publiczną, tożsamościami i ruchami społecznymi w Polsce i Europie Wschodniej.

 • Ćwiczenia z gadania do siebie | godz. 19:00, Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

„Uważaj, co do siebie mówisz, bo może się okazać, że słuchasz” – ostrzegał semantyk Alfred Korzybski. Skąd biorą się głosy w naszych głowach i jak ewoluują? Co o naszych wewnętrznych narracjach sądzili Zygmunt Freud, Michaił Bachtin czy Hubert Hermans?  Jak możemy bardziej świadomie skorzystać z mówienia do siebie i wewnętrznej polifonii? „Słyszenie głosów” i „rozmowy z wewnętrznymi głosami” przez dekady znajdowały się w obszarze tabu, prawdopodobnie poprzez skojarzenie z niezbyt dobrze rozumianą, ale wywołującą silną obawę schizofrenią. Współczesna psychologia coraz częściej zaciekawia się tymi fenomenami, upatrując w namyśle nad nimi źródła nowych perspektyw na zrozumienie funkcjonowania człowieka.

Prowadzące: Nazywamy się Future Simple. Jesteśmy kolektywem tworzonym przez dwie młode kobiety, matki, społecznice. Paulinę Czapską, Annę Szapert. Odbiorcom naszych działań pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Towarzyszymy w procesie budowania świadomości, samodzielności, sprawczości oraz odpowiedzialności osobistej i społecznej. Pokazujemy, że praca z emocjami i przekonaniami na temat świata i siebie jest równie istotna, jak poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w innych obszarach życia.

 • Zamknij się w pracowni: chatboty, ciało, narzędzia, jedzenie  | godz. 18:00. 

W tym roku program Pracowni FMA bierze na warsztat relacje emocjonalne ludzi do siebie nawzajem, do nieludzkich krewnych oraz do materii ożywionej i nieożywionej. Nasza sfera publiczna przesycona jest alarmującymi głosami opisującymi rzeczywistość jako nieznośnie skomplikowaną, przyszłość zaś jako – delikatnie mówiąc – niepewną. Informacje dotyczące zmian klimatycznych, imigracji, uchodźców, postprawdy czy dystopii nie pozostawiają nas obojętnymi. Lęk, strach, niepokój, gniew, obrzydzenie, wstręt, pogarda to nie jedyne emocje jakie odczuwamy, ale to właśnie one potrafią przesycić nasz język i wpłynąć na to, w jaki sposób nawiązujemy relacje z kimś, kogo odbieramy jako „obcego” – czy jest to nieludzki krewny, czy inny człowiek. W konsekwencji nie możemy osiągnąć jakiejkolwiek wspólnej płaszczyzny, porozumieć się. Dlatego też, zgodnie z tegorocznym hasłem “Zamknij się”, weźmiemy na warsztat nie tylko relacje, ale również emocje. Damy im wybrzmieć. Efektem pracowni będzie Wystawa w proszku. 

 • PRACOWNIA CIELESNA | godz. 18:00 – 22:00, Osiem przez Dwa (domek 8/2). 
 • Na spotkania obowiązują ZAPISY.

W Pracowni Ciała prowadzonej przez Zuzę Sikorską (Myślenie ciałem) będziemy eksplorować ten temat przez ciało i ruch.  *Zajęcia będą dostosowane do indywidualnych możliwości ruchowych. Zabierzcie ze sobą wygodne ubrania.

Prowadząca:  Zuza Sikorska – założycielka “Myślenia ciałem”, prowadzi warsztaty twórcze, treningi świadomości ciała. Od ponad 10 lat pracuje z ludźmi grupowo i indywidualnie jako trenerka i tutorka. Studiowała kulturoznawstwo, psychologię, śpiew, techniki pracy z ciałem i oddechem. Aktualnie studiuje analizę ruchu (Laban/Bartanieff Movement System) oraz metody pracy rozwojowej i terapeutycznej przez świadomy ruch. 

 • PRACOWNIA CHATBOTÓW | godz. 18:00 – można pracować całą noc, państwomiasto (domek 3/12). 
 • Na spotkania obowiązują ZAPISY.

Chatboty, z jakimi stykamy się najczęściej, to “pracownicy” różnych firm. Dostały one konkretne zadania: odpowiadać na pytania, doradzać, pomagać w rozwiązywaniu problemów. To konsultanci idealni: dostępni 24 godziny na dobę, zawsze uprzejmi i kompetentni. Chatboty nie miewają gorszych dni, nie wyprowadzi ich z równowagi głupi szef ani awanturujący się klient. Nigdy nie muszą zaciskać zębów i ukrywać emocji, bo żadnych emocji nie mają (zębów zresztą też). A gdyby tak wyzwolić chatboty spod jarzma profesjonalizmu? Czy możemy wyobrazić sobie chatbota, który ma humory, obraża się, plecie bzdury albo jest kompletnym chamem? Albo takiego, z którym chce się porozmawiać o życiu, a nie tylko załatwić sprawę? Podczas warsztatu spróbujemy potraktować projektowanie chatbota jak tworzenie postaci literackiej. Nadamy mu osobowość, zainteresowania i motywacje, wymyślimy jego idiolekt. Nasz chatbot nie pójdzie do pracy w korporacji, może więc być kim tylko zechcemy: pretensjonalnym poetą, zakompleksioną nastolatką, narzekającym dziadem… Efektem naszej pracy będzie działający chatbot, który zostanie umieszczony na facebookowym Messengerze. Każdy użytkownik będzie mógł do niego zagadać, dlatego przy projektowaniu będziemy musieli wziąć pod uwagę także tę drugą stronę dialogu. O czym ludzie będą chcieli rozmawiać z chatbotem? Jak mogą reagować na jego słowa? Jakie emocje ma w nich wywołać? Obmyślanie scenariuszy hipotetycznych rozmów może stać się punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad komunikacją oraz interakcjami między ludźmi a (szeroko rozumianymi) maszynami. Warsztat poprzedzi krótki wstęp na temat rodzajów chatbotów oraz zasad, o których warto pamiętać przy projektowaniu. Uczestnicy nie muszą mieć jakiejkolwiek wiedzy o programowaniu.

Prowadząca: Olga Kołakowska – dziennikarka, hobbystycznie chodzi na hackatony i dużo czyta o AI. Co prawda nie podeszła do egzaminu z epistemologii, ale z ćwiczeń miałam same piątki, co prawda nie dostałam pracy w firmie związanej z AI, ale zaszła naprawdę daleko w procesie rekrutacyjnym.

 • PRACOWNIA KRYZYSOWYCH NARZĘDZI | godz. 18:00 – 22:00, Przenośnia las (domek 10/2). 
 • Na spotkania obowiązują ZAPISY.

Co raz częściej słyszymy o tym, że 2008 rok może się niebawem powtórzyć, że szczęśliwe lata wzrostu dobiegają końca. Atmosfera strachu powoli narasta. Drugi raz Polska nie ostanie się jako zielona wyspa. Jest jeszcze czas i warto się zastanowić, jak się przygotować na czarne scenariusze i czy kryzys jest czymś jednoznacznie złym, czy może niesie ze sobą jakieś szanse i możliwości. Na warsztatach postaramy się stworzyć koncepcję narzędzi i ich wizualne reprezentacje – narzędzi, dzięki którym będziemy mogli uśmierzyć strach przed kryzysem albo ulżyć sobie, gdy nastąpi. A może nawet uda nam się go zażegnać albo wreszcie wykorzystać kryzys, by zmienić świat na lepsze?

Prowadzący: Konrad Trzeszczkowski – artysta, zajmuje się grafiką, rzeźbą, malarstwem, kolażem, tworzy także ziny. W międzyczasie po prostu żyje i płoszy pokrzywy. 

 • PRACOWNIA KULINARNA | godz. 18:00 – 22:00, Bullerbyn (domek 5a/1) . 
 • Na spotkania obowiązują ZAPISY.

Emocje, czyli emovere w języku łacińskim oznaczają tyle co poruszać. I rzeczywiście, potocznie kojarzą się jako coś, co wyprowadza nas, a przede wszystkim nasze ciało, ze stanu „normalności”. A co z naszym umysłem? Czy emocje również zakłócają jego stan równowagi? A może jest odwrotnie – to właśnie to, co myślimy wpływa na nasze emocje? Na warsztatach porozmawiamy o emocjach, szczególnie skupiając się na jednej – wstręcie. Zastanowimy się, czym jest i opowiemy sobie swoje historie związane z jedzeniem, bo pewnie każdy z nas ma takie wspomnienia. Na koniec, wraz z mistrzem kuchni, zmierzymy się z tą emocją w działaniu, używając do tego wcale niewstrętnej materii. Efektem końcowym będzie uczta. Wspólnie zastanowimy się, kogo na nią zaprosić.

Prowadzący: Agnieszka Szostakiewicz – historyczka sztuki, performerka, specjalistka do spraw edukacji, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem, wykładowczyni. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Sztuki Mediów na warszawskiej ASP i na Wydziale Kulturoznawstwa na warszawskim SWPS-ie. Autorka warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez ponad dwanaście lat była związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy pt. “Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy oraz Michał Wasilewski (Ołówek) – kucharz, już po szkole, śpiewał już przed szkołą, taki zwykły człowiek.

 • I Zjazd Dorosłych – koncert Zawodu i Pani Jeziora w duecie z improwizatorem spod ciemnej gwiazy oraz tańce | godz. 20:30-00:00  Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

Dorośli! Niechciani, opuszczeni, zapominający o sobie w trudzie odkrywania wewnętrznego dziecka. Wiecznie uganiający się za sensem. Dorośli! Bywacie naprawdę ok, nie zawsze jesteście nudni, a Wasze poczucie odpowiedzialność czasem ułatwia życie. Tulimy Was i zapraszamy na wieczór dla dorosłych. W szczególności zapraszamy dorosłych, którzy w sierpniu pojechali razem z nami na Kolonie dla dorosłych.  Spotkajcie się, porozmawiajcie, niech kolonijne serduszka zabiją ponownie. 

W ramach zjazdu zagra zespół Zawód, który planowaliśmy zaprosić na Kolonie dla dorosłych, ale nie chcieliśmy Wam tego robić podczas radosnego lata. Natomiast teraz ci mężczyźni w średnim wieku doskonale wpiszą się w Wasze jesienne odczucia. Zagra również z nowymi i starymi piosenkami, odkrycie Kolonii dla Dorosłych, Pani JezioraPani Jeziora w duecie z improwizatorem spod ciemnej gwiazy, uwielbiana przez ponad setkę osób! 

Po koncertach zapraszamy na tańce!

Powrót do Spisu treści ↑

sobota, 26 października

 • Ćwiczenia z uważności na dzikość | godz. 12:00, Solatorium – Motyka i Słońce (domek 3/9). 
 • Na spotkanie obowiązują ZAPISY. 

Kryzys ekologiczny jest faktem. Nie ulega wątpliwości, że bez zmiany nawyków ludzi nawet najbardziej „ekologiczne” wynalazki na niewiele się zdadzą. Do owej zmiany należy wszystkich przekonywać. Można w tym celu posiłkować się argumentami naukowymi, można jednak również przemawiać do wyobraźni. Jedną z figur ekologicznych silnie oddziałujących właśnie na wyobraźnię jest figura dialogu z przyrodą, zgodnie z którą na przyrodę trzeba się otworzyć, przekraczając czasem utarte schematy umysłu, dopuszczając sprawy niezrozumiałe lub abstrakcyjne. Otwarcie takie to jednak nie tylko kwestia wyobraźni. To również uważne korzystanie z pięciu zmysłów naszego ciała i gotowość na wielozmysłowe komunikaty przyrody. Połączenie wyobraźni i zmysłowości otwiera przed nami nowe możliwości w dialogu z przyrodą. Dialog ten zbliża nas do tego, co w przyrodzie nieokiełznane i dzikie. Dlatego w trakcie spotkania uważnie otworzymy się na dzikie komunikaty płynące z przyrody. Za pomocą treningu uważności mindfulness, uwrażliwiając umysł i ciało, prowadzić będziemy wielozmysłowe, dzikie rozmowy.  *Nasze spotkanie odbędzie się w domku-ogrodzie, wśród roślin. Zabierz ze sobą wygodny strój, koc lub matę do siedzenia na ziemi, butelkę wody i ciekawość świata przyrody.

Prowadzący: 

Michalina Izert – doktorantka Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, pracowniczka naukowo-dydaktyczna w Instytucie Edukacji Artystycznej APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracuje interdyscyplinarnie łącząc sztukę, psychologię oraz psychoterapię z nurtu gestalt i pracy z ciałem. Obecnie realizuje projekt badawczy z zakresu designu wielozmysłowego i treningu uważności mindfulness.

dr hab. Mateusz Salwa – adiunkt w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW; interesuje się estetyką wpółczesną ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących środowiska naturalnego i – ogólnie – krajobrazu. Autor m.in. „Estetyka ogrodu. Między sztuką a ekologią”.

 • Geometria afektów – czytanie performatywne Spinozy | godz. 14:00, państwomiasto (domek 3/12). 
 • Na spotkanie obowiązują ZAPISY. 

Przystępuję do opracowania wad i wybryków ludzkich sposobem geometrycznym i że chcę dowodnie wykazać to, co zostało okrzyknięte jako przeciwne rozsądkowi i jako próżne, niedorzeczne i okropne. A powód mam do tego następujący. Nie dzieje się w naturze nic, co by można przypisać jej wadliwości. Natura bowiem jest zawsze jedna i ta sama dlatego jedną i tą samą musi pozostawać zasada rozumienia natury rzeczy najrozmaitszych, mianowicie przez powszechne prawa i reguły natury.  A dlatego wzruszenia nienawiści, gniewu, zazdrości wzięte same w sobie wynikają z tej samej konieczności i zdolności natury jak i wszystko inne. A więc mówić będę o naturze i siłach wzruszeń, a także o mocy umysłu nad nimi, według tej metody, z pomocą której rozważałem poprzednio bóstwo i umysł i rozpatrywać będę czyny i popędy ludzkie tak samo, jak gdyby chodziło o linie, płaszczyzny albo ciała. Tak rozpoczyna III część “Etyki” Baruch Spinoza. W trakcie warsztatów wedrzemy się w geometryczną strukturę definicji, aksjomatów i twierdzeń tego XVII wiecznego filozofa. Od poznania spinozjańskiej mechaniki uczuć, idei i popędów przejdziemy do wniosków praktycznych. Jak bardzo nasze rozumienie siebie i innych zostało ukształtowane przez dyskurs psychoanalizy? Jaką rolę przyjmie komunikacja gdy eksperymentalnie zaczniemy myśleć Spinozą? I wreszcie – jaką praktykę pociąga za sobą ta teoria, czyli jak być spinozystą?

Prowadząca: Antonina Januszkiewicz –  studentka Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim, robi dyplomy z filozofii oraz artes liberales. W swojej pracy badawczej zajmuje się myślą polityczno-społeczną i poststrukturalizmem. Za najbardziej interesujące uważa punkty przecięcia teorii psychoanalitycznej z filozofią społeczną. Czyta Spinozę, bo wierzy, że aby tworzyć lepszy świat musimy przeorientować myślenie o relacjach między jednostkami i miejscu człowieka w naturze. 

 • Lapsus, kiks, opustka. O artystycznej komunikacji poza komunikacją | godz. 14:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

Zdaniem Kanta pewien rodzaj komunikacji obywa się bez pojęć. To uczuciowość, która „udziela się nie jako myśl”. Jak jednak można komunikować uczucia? Jak o nich mówić, skoro trzeba do tego użyć słów i myśli? Jeśli uczucia są komunikowalne, lecz komunikacja ta przebiega inaczej niż komunikacja językowa, to najciekawsze wydaje się pogranicze, miejsce, w którym spotykają się uczucia oraz myśli. W takim wypadku równie istotne co porozumienie okazuje się zerwanie komunikacji, zaburzenie łączności, konflikt. Te mankamenty przepustowości wszelakich komunikatorów, zawirowania powszechnego „streamingu”, boczne odnogi, na których rozładowuje się nielegalny „content”, bada właśnie sztuka. Jedynie konfrontując się z tym, co niekomunikowalne, można  zaprezentować coś nowatorskiego. W przypadku dzieł sztuki mamy do czynienia z dziwną zbitką tego, co zamierzone i niezamierzone, udane i felerne, zgodne z komunikacyjną normą i wykraczające poza nią. Na spotkaniu pomówimy o owym dziwnym (filozofowie mówią: „dialektycznym”) sprzężeniu oraz o tym, jak wpływa ono na naszą codzienną komunikację. Przede wszystkim zastanowimy się nad wartością różnorodnych omyłek i konfliktów porozumienia. 

Prowadzący: dr Piotr Schollenberger – pracuje w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się fenomenologią i tradycją estetyki fenomenologicznej, a także teorią sztuki, w szczególności sztuki współczesnej. Ostatnio opublikował książkę „Jednostkowość i wydarzenie. Studia z estetyki Lyotarda” (Warszawa 2019).

 • Grzyby uratują nasz świat | godz. 15:00  Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

Wyobraź sobie, organizmy, które odżywiają twoje ciało, leczą, ujawniają tajemnice wszechświata, wielokrotnie w dziejach naszej cywilizacji przyczyniły się do rozwoju ludzkiej percepcji, a w dobie ogarniającego nas kryzysu ekologicznego są niezastąpione w rozwiązywaniu kluczowych problemów naszej planety. Organizmy, które są świadome, czują i z ogromną precyzją zbierają dane z otaczającego je środowiska, tworząc organiczny, żyjący odpowiednik Internetu. Teraz wyobraź sobie, że organizmy te są wszędzie, unoszą się w powietrzu, są obecne w ziemi, przerastają martwe szczątki drzew, rozrastają się pod twoimi stopami, kiedy przechadzasz się po lesie, a także żyją w nas samych, komunikując się z nami na wielu płaszczyznach. Często niepozorne, z pewnością tajemnicze tworzą niezwykłe Królestwo Grzybów (FUNGI).

Prowadzący: Łukasz Nowacki 

 • Ćwiczenia z ironii i metafory | godz. 16:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

Filozofowie, teoretycy literatury i badacze języka zgadzają się obecnie co do tego, że metaforą i ironią posługujemy się nie tylko w literaturze, ale także w języku potocznym i w dyskursie naukowym. Nie są one tylko ozdobnikami, ale pełnią ważne funkcje komunikacyjne i poznawcze. W czasie spotkania zastanowimy się, jak to możliwe, że często pozwalają one przekazać coś skuteczniej lub bardziej adekwatnie niż mówienie dosłowne. Przeczytamy fragmenty tekstów Arystotelesa, Kierkegaarda, Nietzschego. Szczególnie jednak skupimy się na Richardzie Rortym, w którego filozofii zarówno metafora, jak i ironia odgrywają kluczową rolę.

Prowadząca: dr Karolina Rychter – doktor filozofii związana z Instytutem Filozofii i Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Bada związki filozofii i literatury a także inne problemy leżące na styku dyscyplin, do których zrozumienia potrzebne jest spojrzenie z wielu stron. Poza filozofią i literaturą zajmuje się pisaniem o winie.

 • Ćwiczenia z nikczemnej argumentacji  | godz 16:00, państwomiasto (domek 3/12). 
 • Na spotkanie obowiązują ZAPISY. 

Podobno dobrze jest potrafić uzasadnić swoje poglądy. Ale jak? W sztuce prowadzenia sporów prawidłowych sposobów argumentowania jest stosunkowo niewiele. “Świńskich cięć” istnieje za to całe mnóstwo – i to właśnie one staną się głównym bohaterem warsztatów. Za punkt wyjścia posłużą wybrane wybiegi, zaprezentowane przez Arthura Schopenhauera w napisanej około 1830 r. krótkiej pracy “O dialektyce erystycznej”. Zadaniem uczestników będzie wykorzystanie ich w dyskusji na losowy temat tak, by mimo “nikczemności” argumentu przekonać do siebie członków przeciwnej drużyny. W tej grze wszystkie chwyty są dozwolone, jeśli tylko prowadzą do przekonania drugiej strony.

Prowadzący: dr Anna Winkler – doktor nauk społecznych, filozofka i politolożka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią radykalizmu społecznego i rewolucji, historią kobiet i historią miast. oraz dr Xawery Stańczyk – poeta, socjolog i antropolog kultury. Autor monografii Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978-1996 (2018) nominowanej do Nagrody Giedroycia (na podstawie doktoratu uznanego za najlepszą rozprawę doktorską z nauk o kulturze w konkursie Narodowego Centrum Kultury) oraz dwóch tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu piratów (2013) i Handluj z tym (2015).  Członek zarządu stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim. Interesuje się kulturą popularną i młodzieżową, przestrzenią publiczną, tożsamościami i ruchami społecznymi w Polsce i Europie Wschodniej..

 • Twarzą w twarz. Filozofia dialogu | godz. 17:00,  Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

Jak rozmawiać o filozofii dialogu dzisiaj, by nie zrobił się z tego wykład podejścia, które przecież trudno nazwać doktryną? Albo historyczny przegląd nazwisk? Otóż można zastanowić się – co też zrobimy – jaka wrażliwość stoi za tą filozofią (bądź: jaka wrażliwość z niej wynika). Owszem, ma ona swój background historyczny (nieprzypadkowo to Emmanuel Lévinas pisał o „twarzy”, o odpowiedzialności radykalnej), ale sprawdzać ją trzeba w świetle naszych doświadczeń – i naszej wrażliwości, również literackiej. Innymi słowy: czy etyka obcowania z drugim, jaką podsuwa filozofia dialogu, może być dziś sugestywnym punktem odniesienia na mapie postaw? 

Prowadząca: Eliza Kącka

 • Wystawy w proszku – wernisaż | godz. 18:00 – 22:00, Przenośnia las (domek 10/2)

Gdyby założyć, że istnieją różne kategorie wystaw – np. najbardziej popularna czyli white cube, albo taka najbardziej tradycyjna, czyli retrospektywna, albo tematyczna, to czym charakteryzowałaby się wystawa w proszku? Czy to taka ekspresowa wystawa, którą wystarczy tylko zalać i można wcinać? A może trzeba ją zażyć, żeby się lepiej poczuć – jak proszek na ból głowy? A może chodzi o taką, którą trzeba dopiero pozbierać – tak jak czasem siebie? Albo jeszcze zupełnie niegotową – jeszcze w proszku? Miniaturowa? A może wszystko po trochu? Przyjdźcie się przekonać! Wystawa jest podsumowaniem działalności pracowni twórczych “Zamknij się w pracowni: chatboty, ciało, narzędzia, jedzenie”. Wystawa powstała w ciągu 24h. 

Kuratorka: Agnieszka Szostakiewicz

 • Polska Szkoła Small Talku – teoria, praktyka, tańce

godz. 18:00 – 00:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

I. Teoria czyli filozoficzny small talk Tomasza Stawiszyńskiego i Jacka Dobrowolskiego, godz. 18:00 – 19:30

O tym, co słychać w polityce, jaka pogoda będzie w listopadzie, czy wakacje w tym roku były cieplejsze niż w zeszłym, a także o tym, czy domki w Jazdowie prezentują się atrakcyjnie – porozmawiają Jacek Dobrowolski i Tomasz Stawiszyński

II. Polski Small Talku w praktyce – od godz. 19:30 – 21:30 

Zapraszamy wszystkich trafionych uwierającą ciszą, draśniętych pytaniami, przy których cisza jest błogosławieństwem i  kontuzjowanych rozwielmożnionym small talkiem. Weźmiemy na siebie bolesną operację tworzenia tematów. Na naszych gości czeka zatem creme de la creme: pięciominutowe konwersacje z obcymi ludźmi na tematy przygotowane przez sekcję kreatywną Polskiej Szkoły Small Talku

III. Od godz. 21:30 zapraszamy na tańce z szeptaniem do ucha. .

Prowadzący części I.: Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, redaktor działu społeczeństwo w kwartalniku Przekrój. W radiu TOK FM prowadzi m.in. „Godzinę filozofów” i „Kwadrans filozofa”. Autor książki Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii (2013 r.), a także dwóch zbiorów wierszy – Nie ma takiego imienia (1999 r.) i Rzecz ciemna (2002 r.). Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach. Wciąż ma nadzieję, że ukończy pracę doktorską poświęconą filozoficznym zagadnieniom w psychiatrii i psychoterapii. Jeśli chodzi o sprawy fundamentalne, preferuje szczep teroldego rotaliano, zwłaszcza Foradori Granato, rocznik – najchętniej – 2004.dr hab. Jacek Dobrowolski  – współzałożyciel i współredaktor Nowej Orgii Myśli oraz starej Orgii Myśli. Filozof, pisarz, nauczyciel. Autor książek: „120 godzin, czyli upadek pewnego dżentelmena”, „Filozofia głupoty”, „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego”; laureat nagrody literackiej Fundacji Kultury, trzykrotny finalista konkursu na esej filozoficzny im. Barbary Skargi. Miłośnik powolności, a w tym podróżowania, czytania, jedzenia, spania i kochania – a także wolno-myślicielstwa i wolności. Nie lubi gołębi, gburów, cygar i motocykli. Jest adiunktem w Instytucie Filozofii UW. Mieszka w Warszawie, którą kocha nie bez domieszki nienawiści.

Prowadzące części II.:  O równowagę między niezdrowa melancholia i patologicznym entuzjazmem zadbają: Gosia Tomczak, niewolnica korpo sukcesu, która na biurowym small talku zęby zjadła (a za benefity wymienila na nowe) oraz Aniela Masna, męczennica oświaty i wieloletnia moderatorka nocnych rozmów rodaków.

Powrót do Spisu treści ↑

Spotkania dla szkół

 • Poznanie przez słuchanie – warsztaty z field recording i land artu dla szkół i seniorów  Motyka i Słońce (domek 3/9). Wtorek, 22.10 oraz czwartek 24.10, godz. 11:00. 
 • Na spotkanie obowiązują ZAPISY.

Warsztaty ze słuchania, w trakcie których nastroimy uszy na aktywne słuchanie otaczającej nas przestrzeni, przejdziemy się na spacer dźwiękowy po Jazdowie i zarejestrujemy usłyszane dźwięki i brzmienia. Zbadamy jak można dźwiękiem opisać miejsce, zdarzenie czy człowieka. W międzypokoleniowych grupach będziemy słuchać samych siebie, otoczenia i siebie nawzajem.  Na warsztatach powstanie mapa dźwiękowych notacji, którą potem opublikujemy na stronie festiwalu. *Zapraszamy klasy 4-8 szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowe oraz seniorów.Weźcie ze sobą rejestratory (mogą to być smartfony z funkcją dyktafonu) oraz słuchawki. Prowadząca: Anna Kasperska – artystka audiowizualna, absolwentka wydziału Sztuki Mediów na ASP w Warszawie oraz Międzyuczelnianej Specjalizacji Multimedialnej na UMFC. Ukończyła również Studio Prób, program reżyserii w Szkole Wajdy. Studiowała też na wydziale Komunikacji Wizualnej na Universitat der Künste w Berlinie. Laureatka nagrody Panavision w konkursie Papaya Young Directors 2017. Stypendystka Ministra Edukacji oraz miasta st. Warszawy. Autorka filmów dokumentalnych i etiud fabularnych: „Razem, pisane osobno”, „Pożegnanie lata”, „Most”, „Pomiędzy” oraz instalacji dźwiękowych.

Maraton rozmowy w kawiarni festiwalowej

Kawiarnia Festiwalowa będzie czynna od poniedziałku 21.10 do soboty 26.10, w godzinach od 17:00-21:00.  Solatorium / Motyka i Słońce (domek 3/9) Będzie można w niej poczytać, napić się kawy i herbaty, wygrzewać się, cieszyć oko roślinami, a przede wszystkim spotkać innych ludzi.

W kawiarni będzie odbywać się również Maraton rozmowy. 

Wszędzie mówi się nam o polaryzacji, konflikcie, o tym, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Pamiętacie “Czyż nie dobija się koni?” Sydneya Pollacka, w którym uczestnicy maratonów tanecznych odpowiadali na kryzys finansowy w Ameryce? Spróbujmy maratonem rozmowy odpowiedzieć na kryzys rozmowy. Będziemy biegać do przodu i do tyłu, palić ogień rozmowy i orzeźwiać się wodą milczenia. Zaproponuj temat i wystartuj w maratonie! Oczywiście zapraszamy również kibiców, którzy będą mogli spontanicznie dołączać do rozmowy i milczenia.  Maraton rozmowy jest częścią 2. edycji projektu Możemy się nie zgodzić organizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Między Innymi i Projekt Czuj Czuj.

Zasady:

Inicjatorzy rozmowy –  Jeśli masz temat rozmowy, który rozpala Twoją wyobraźnię i chciałbyś to z kimś przedyskutować:

 1. Zgłoś przez formularz, jaki masz temat (w dowolnej formie: pytanie, problem, hasło, fatyczne sformułowanie itp.) i kiedy możesz rozmawiać. ZAPISY
 2. Potwierdzimy Twoje zgłoszenie.
 3. Opublikujemy w wydarzeniu na Facebooku harmonogram rozmów i tematów.
 4. Dostarczymy rezerwowe tematy, gdyby ogień rozmowy przygasał.

Interlokutorzy – Jeśli nie przychodzi do głowy Ci w tym momencie żaden temat, ale chętnie podejmiesz ten zaproponowany przez kogoś innego, jesteś otwarty na słuchanie, mówienie a czasem milczenie, zapraszamy na Facebookowewydarzenie, gdzie opublikujemy harmonogram rozmów. Jeśli coś Cię zainteresuje, wpadnij i podejmij temat. Jeśli rozmowa już trwa, śmiało można dołączać. Nowy punkt widzenia podsyci ogień rozmowy na nowo.

Liczymy na Waszą spontaniczność i elastyczność, wypełnijmy kawiarenkę i harmonogram po brzegi rozmowami, tematami i osobowościami.

Powrót do Spisu treści ↑