Rozmowy w 4 smakach

  • czwartek, 24 października

Pytanie na wiele sposobów | godz. 19:00, Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

W typowych sytuacjach posługujemy się pytaniami głównie po to, by dowiedzieć się, która z odpowiedzi na dane pytanie jest prawdziwa. Czy jednak wszystkie pytania są typowe? Czy nie możemy posłużyć się pytaniem po to, aby raczej poinformować kogoś o czymś, niż go o coś zapytać? Albo czy nie możemy postawić jednego pytania w taki sposób, aby dowiedzieć się, jaka jest odpowiedź na inne pytanie? Jak odróżnić sytuacje, w których mamy do czynienia z typową sytuacją od pozostałych? Na spotkaniu rozbroimy pytanie na czynniki pierwsze.  Uwaga!!! Mogą pojawić się znaczki logiczne i trochę twierdzeń logiki.

Prowadzący: dr hab. Tomasz Puczyłowski – adiunkt w Zakładzie Logiki Filozoficznej WFiS UW, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Semiotycznego. Zajmuje się analityczną filozofią języka, epistemologią, logiką filozoficzną. Prywatnie miłośnik kotów, krów i kur oraz wspinania po ścianach Alp Julijskich.

sobota, 26 października

  • Ćwiczenia z ironii i metafory  | godz. 16:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

Filozofowie, teoretycy literatury i badacze języka zgadzają się obecnie co do tego, że metaforą i ironią posługujemy się nie tylko w literaturze, ale także w języku potocznym i w dyskursie naukowym. Nie są one tylko ozdobnikami, ale pełnią ważne funkcje komunikacyjne i poznawcze. W czasie spotkania zastanowimy się, jak to możliwe, że często pozwalają one przekazać coś skuteczniej lub bardziej adekwatnie niż mówienie dosłowne. Przeczytamy fragmenty tekstów Arystotelesa, Kierkegaarda, Nietzschego. Szczególnie jednak skupimy się na Richardzie Rortym, w którego filozofii zarówno metafora, jak i ironia odgrywają kluczową rolę.

Prowadząca: dr Karolina Rychter – doktor filozofii związana z Instytutem Filozofii i Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Bada związki filozofii i literatury a także inne problemy leżące na styku dyscyplin, do których zrozumienia potrzebne jest spojrzenie z wielu stron. Poza filozofią i literaturą zajmuje się pisaniem o winie.

  • Ćwiczenia z nikczemnej argumentacji  | godz 16:00, państwomiasto (domek 3/12). 
  • Na spotkanie obowiązują ZAPISY. 

Podobno dobrze jest potrafić uzasadnić swoje poglądy. Ale jak? W sztuce prowadzenia sporów prawidłowych sposobów argumentowania jest stosunkowo niewiele. “Świńskich cięć” istnieje za to całe mnóstwo – i to właśnie one staną się głównym bohaterem warsztatów. Za punkt wyjścia posłużą wybrane wybiegi, zaprezentowane przez Arthura Schopenhauera w napisanej około 1830 r. krótkiej pracy “O dialektyce erystycznej”. Zadaniem uczestników będzie wykorzystanie ich w dyskusji na losowy temat tak, by mimo “nikczemności” argumentu przekonać do siebie członków przeciwnej drużyny. W tej grze wszystkie chwyty są dozwolone, jeśli tylko prowadzą do przekonania drugiej strony.

Prowadzący: dr Anna Winkler – doktor nauk społecznych, filozofka i politolożka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią radykalizmu społecznego i rewolucji, historią kobiet i historią miast. oraz dr Xawery Stańczyk – poeta, socjolog i antropolog kultury. Autor monografii Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978-1996 (2018) nominowanej do Nagrody Giedroycia (na podstawie doktoratu uznanego za najlepszą rozprawę doktorską z nauk o kulturze w konkursie Narodowego Centrum Kultury) oraz dwóch tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu piratów (2013) i Handluj z tym (2015).  Członek zarządu stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim. Interesuje się kulturą popularną i młodzieżową, przestrzenią publiczną, tożsamościami i ruchami społecznymi w Polsce i Europie Wschodniej.

  • Polska Szkoła Small Talku – teoria, praktyka, tańce | godz. 18:00 – 00:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

I. Teoria czyli filozoficzny small talk Tomasza Stawiszyńskiego i Jacka Dobrowolskiego, godz. 18:00 – 19:30

O tym, co słychać w polityce, jaka pogoda będzie w listopadzie, czy wakacje w tym roku były cieplejsze niż w zeszłym, a także o tym, czy domki w Jazdowie prezentują się atrakcyjnie – porozmawiają Jacek Dobrowolski i Tomasz Stawiszyński

II. Polski Small Talku w praktyce – od godz. 19:30 – 21:30

Zapraszamy wszystkich trafionych uwierającą ciszą, draśniętych pytaniami, przy których cisza jest błogosławieństwem i  kontuzjowanych rozwielmożnionym small talkiem. Weźmiemy na siebie bolesną operację tworzenia tematów. Na naszych gości czeka zatem creme de la creme: pięciominutowe konwersacje z obcymi ludźmi na tematy przygotowane przez sekcję kreatywną Polskiej Szkoły Small Talku.

Prowadzące: Aniela Masna

Na koniec zapraszamy na tańce z szeptaniem do ucha. 

Bio prowadzący: Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, redaktor działu społeczeństwo w kwartalniku Przekrój. W radiu TOK FM prowadzi m.in. „Godzinę filozofów” i „Kwadrans filozofa”. Autor książki Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii (2013 r.), a także dwóch zbiorów wierszy – Nie ma takiego imienia (1999 r.) i Rzecz ciemna (2002 r.). Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach. Wciąż ma nadzieję, że ukończy pracę doktorską poświęconą filozoficznym zagadnieniom w psychiatrii i psychoterapii. Jeśli chodzi o sprawy fundamentalne, preferuje szczep teroldego rotaliano, zwłaszcza Foradori Granato, rocznik – najchętniej – 2004.

dr hab. Jacek Dobrowolski  – współzałożyciel i współredaktor Nowej Orgii Myśli oraz starej Orgii Myśli. Filozof, pisarz, nauczyciel. Autor książek: „120 godzin, czyli upadek pewnego dżentelmena”, „Filozofia głupoty”, „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego”; laureat nagrody literackiej Fundacji Kultury, trzykrotny finalista konkursu na esej filozoficzny im. Barbary Skargi. Miłośnik powolności, a w tym podróżowania, czytania, jedzenia, spania i kochania – a także wolno-myślicielstwa i wolności. Nie lubi gołębi, gburów, cygar i motocykli. Jest adiunktem w Instytucie Filozofii UW. Mieszka w Warszawie, którą kocha nie bez domieszki nienawiści.