Warsztaty i rozmowy | Jesteśmy zmęczeni

Idea tegorocznego festiwalu:

Szybciej, więcej, mocniej, bardziej. Bądź efektywny, bądź kreatywny, w produktywny sposób spędzaj czas wolny”. Też macie wrażenie, że czas już w zasadzie nie jest Wasz? Kapitalizm zasysa nas, każe produkować więcej i więcej, generuje potrzeby, zawłaszcza czas, utożsamia nas z działaniami i pracą, którą wykonujemy. Jesteśmy zmęczeni, wyeksploatowani, ledwo zipiemy, a trzeba robić kolejne rzeczy, działania i … kolejne festiwale.
Podczas 6. Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej będziemy analizować własne uwikłanie i przyglądać się temu, co nas wszystkich eksploatuje. Ale też tworzyć pomysły na odzyskanie czasu wolnego, pracy, która nie alienuje, swobody kreatywności i twórczości (bez zamówień, oczekiwań rynku).

A może po prostu przysiądziemy wspólnie na tej starej, zdezelowanej kanapie?

 

15-21 listopada 2021, Osiedle Jazdów i Śródmieście Warszawy.

Festiwal w całości jest bezpłatny

Gubisz się, tutaj jest mapa Jazdowa i naszej wystawy „Wolelibyśmy nie”

 

PROGRAM FESTIWALU

(naciśnij + aby przeczytać opis)

15 listopada, poniedziałek
Wernisaż chodzony do wystawy „Wolelibyśmy nie”
– START: 18:00 Rotacyjny Dom Kultury – ul. Jazdów 3/18
– META: około 21:30 Bart Studio
*będziemy mieć ciepłe napoje, ale ubierzcie się ciepło.
16 listopada, wtorek

Praca bez sensu – dlaczego wypruwamy sobie żyły? #warsztaty B2B

18:00–20:00, Państwomiasto – ul. Jazdów 3/12 | ZAPISZ SIĘ

Warsztaty inspirowane książką Davida Graebera – amerykańskiego antropologa i anarchisty, który twierdził, że coraz więcej zawodów, które wykonujemy nie ma żadnego sensu. Przyjrzymy się „załganemu zatrudnieniu”, relacjom między pracodawcami, a pracownikami, poszukamy w sobie emocji, jakie wywołuje w nas nasza praca i uczuć związanych z pracą zdalną. Jaką wartość ma dziś praca i czy warto sobie wypruwać żyły? A przy okazji może wykonamy trochę działań z sensem i bez sensu. 

Prowadzą: Karolina Śmigiel – kulturoznawczyni, menadżerka projektów kulturalnych, producentka filmowa, pracoholiczka, współtwórczyni Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej i Stowarzyszenia Dziki Bez, prowadzi dwie firmy, jedną organizację pozarządową, współpracuje z instytucjami i organizacjami, studiuje filozofię, mało śpi, dużo cierpi i Łukasz Hrynkiewicz – zajmuje się historią idei, ma bardzo ambiwalentny stosunek do pracy.

 

17 listopada, środa

Zrób sobie podnóżek – praca ręczna z troski o siebie | #warsztaty na zmęczenie

18:00 – 21:00, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – ul. Jazdów 3/18 | ZAPISZ SIĘ

Jak często pozwalasz sobie na wyciągnięcie nóżek? A może czasami sama jesteś podnóżkiem? Jesteś częściej nóżką, czy podnóżkiem? W przedmiotach zapisane są funkcje, ale i symboliczne relacje. Podnóżek jest pełen znaczeń. Mieści w sobie historię o tym czym jest dominacja i hierarcha, a także przypomina nam o odpoczynku. Podczas warsztatów będziemy rozmawiać o różnych koncepcjach troski o siebie, ale przede wszystkim budować swoje podnóżki z różnych materiałów. Warsztaty przede wszystkim dla stęsknionych za manualną pracą rąk oraz dla tych, którzy łatwo zapominają o sobie. 

Prowadzący: Diana Gaik i Piotrek Nowakowski

 

18 listopada, czwartek

Szpiedzy z Krainy Zabawek. Jak myśleć o wolnym czasie? | #rozmowy brutto-brutto

18:00 – 20:00, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – ul. Jazdów 3/18

Rzymianie mieli na określenie wolnego czasu specjalny termin: „otium”. Oznaczał on, jak wyjaśnia Hannah Arendt: „wolność od politycznej aktywności”, „wolność od pracy i życiowych konieczności”. Praca, choć zdaje się być koniecznością, podporządkowuje człowieka wymogom życia biologicznego; ludzkim życiem zaczynają rządzić konsumpcja i użytek. Dla Rzymian, jak i dla Greków sferą, w której w pełni realizować można własne człowieczeństwo jest czas, w którym powstrzymujemy się od czynu; czas, w którym jesteśmy bez-czynni. Jak przeżywać wolny czas? Czy możemy się czegoś nauczyć od Greków i Rzymian? Paul Lafargue, zięć Marksa i autor wydanego w 1883 roku „Prawa do lenistwa” wołał: „O lenistwo, zmiłuj się nad naszą tak długo trwającą niedolą! O lenistwo! Matko sztuk pięknych i szlachetnych cnót, bądź balsamem dla cierpiącej ludzkości!”. Może więc warto udać się za Pinokiem do Krainy Zabawek, gdzie można bawić się i baraszkować od rana do wieczora? Albo przynajmniej sprawdzić, czy można poluzować reguły reżimu produktywności i konsumpcji, by znaleźć czas na nudę, lenistwo i sen.

Prowadzący: Piotr Schollenberger

Terapia Nudą z kliniką ETC  | #warsztaty na zmęczenie

18:30 – 21:30, Państwomiasto – ul. Jazdów 3/12 | ZAPISZ SIĘ

Czy jesteś przemęczony, lub wypalona? Czy masz dosyć zasuwania w pracy, ciągłego przymusu bycia produktywną, błyskotliwym, kreatywną? Być może potrzebujesz terapii nudy! Grupa ETC zaprasza na warsztaty, w trakcie których podążając drogą poprzez rozmaite odcienie nudy dotrzemy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie: jaki rodzaj nudy potrzebny jest Tobie? Otwórz się na brak przymusu robienia rzeczy, doświadcz tego ile można zrobić, kiedy się nic nie robi, zbadaj swoje własne granice między nudą i ekscytacją, kiedy to co nieciekawe nagle dla Ciebie staje się ciekawe.   Tylko nuda sprawi, że Ci się życie uda! Jak się nie wynudzisz, to się potem w nocy budzisz. Diagnozujemy jakiej nudy potrzebujesz, przepisujemy bez recepty!

Prowadzący:  Antoni Michnik – historyk kultury, performer, kurator, redaktor w magazynie „Glissando” i Agnieszka Szostakiewicz – historyczka sztuki, edukatorka, performerka, wykładowczyni, twórczyni „własnej przestrzeni”, której misją jest zachęcanie innych do odnajdywania w swoim życiu więcej miejsca na odpoczynek, przyjemność, radość, zabawę, lekkość i nudę, bo czemu nie.

 

19 listopada, piątek

Kochaj to, co robisz! –  o skutkach przegranej rewolucji ‘68  | #rozmowy brutto-brutto

18:00 – 20:00, Chata Numinosum – Jazdów 3/5

Marks twierdził, że im bardziej jesteśmy produktywni, tym mniej wartościowe przedmioty wytwarzamy. Ujął to twierdzenie w prostym wzorze, z którego wynikało także, że im jesteśmy bardziej produktywni, tym większemu podlegamy wyzyskowi. Od kilku dekad wzrost produktywności stymulowany jest przez fetysz powszechnej kreatywności i opartej na niej gospodarki, które pojawiły się wraz z neoliberalną reakcją na rewolucję ‘68 – reakcją, która przechwyciła i przystroiła do swoich celów poprzedzające ją marzenia o spontaniczności, o nieskrępowanej, wolnej twórczości i o radości z niewyalienowanej, wspólnej pracy (a może nawet o końcu pracy). Czy możliwy jest powrót do utopijnego myślenia z czasów, kiedy od pracowników nie wymagano kreatywności i zaangażowania? Jakie dziś mamy alternatywy wobec zaciskającej się pętli produktywności?

Rozmawiają: Mikołaj Ratajczak – filozof, historyk idei, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książki Forma życia i dobro wspólne. Geneza i aktualność współczesnej włoskiej filozofii politycznej (Warszawa 2020) oraz tekstów na temat historii filozofii politycznej, marksizmu, biopolityki i teologii politycznej.  Xawery Stańczyk – badacz, poeta i redaktor. Doktor kulturoznawstwa, magister kulturoznawstwa i socjologii. Autor nominowanej do Nagrody Giedroycia monografii naukowej Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978–1996 (2018). Autor tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu piratów (2013), Handluj z tym (2015) i Mowy nienawiści / Hate Speech (2021).  Anna Winkler – doktor nauk społecznych, filozofka i politolożka. Zajmuje się historią intelektualną radykalnej lewicy, zwłaszcza francuskim goszyzmem lat 50. i 60. XX wieku. Uczy historii doktryn politycznych i prawnych na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jak zostać krypto-artystą? – o wirtualnym rynku sztuki  | #warsztaty B2B

18:30 – 20:30, Rotacyjny Dom Kultury – ul. Jazdów 3/18 | ZAPISZ SIĘ

Od początku roku nie było miesiąca, w którym nie czytalibyśmy nagłówków o tajemniczych NFT i o kolejnych rekordach sprzedaży dzieł na równie tajemniczych kryptomarketach. Co kryptowaluty mają wspólnego ze sztuką? Czy jesteśmy świadkami tworzenia się nowej platformy dla obiegu sztuki? Jak mogą na tym skorzystać artyści? Jakie strategie artystyczne są przyjmowane, aby na rynku sztuki cyfrowej zaistnieć? Każdy może stworzyć NFT, ale warto zrozumieć stojące za nim technologie, cechy raczkującego rynku kryptosztuki i jego ograniczenia. W trakcie warsztatów stworzymy wspólnie portfel kryptowalutowy, wypuścimy w eter pierwsze NFTy, zrobimy też przegląd głównych platform do kupowania i sprzedawania NFT. Na koniec pospekulujemy też na temat przyszłości krypto rynków. Zapraszamy artystów, kreatywnych, studentów i wszyskich zainteresowanych dowiedzeniem się więcej o świecie NFT i sztuce kryptowaluto. 

Prowadząca:  dr Ewa Drygalska – kieruje komunikacją z odbiorcami w Muzeum Emigracji w Gdyni, ekspertka ds nowych technologii i w muzeach i instytucjach kultury, wykładowczyni Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na Wydziale Sztuki Nowych Mediów. Bada nowe media i pisze o nowych technologiach m.in dla Dwutygodnika.

Wspólne słuchanie płyty The Tired Sounds of Stars of the Lid

20:00 – 22:00, Sołectwo – ul. Jazdów 10/5

 

20 listopada, sobota 

Ćwiczenia z PRZEpracowania  | #warsztaty na zmęczenie

14:00-16:30, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – ul. Jazdów 3/18 | ZAPISZ SIĘ

Warsztaty, treningi, terapie, coachingi. Wyjazdy medytacyjne, praktyki duchowe, programy rozwojowe. Praca z wewnętrznym dzieckiem, krytykiem, ciałem, oddechem, uzdrawianie traum generacyjnych. Kultura terapeutyczna i rozwijający się na jej kanwie rozwojowy przemysł zasypuje nas nieprzerwanie stosami poradników i podkastów, uczy nowych kategorii interpretowania rzeczywistości, a, nade wszystko, mobilizuje do niemającej końca pracy nad sobą.  Czy każde trudne doświadczenie wymaga przepracowania? Czy przepracowywaniem można się przepracować? Jakie sposoby radzenia sobie z wyzwaniami nowoczesności może przesłaniać wszechobecny samorozwojowy boom?  Podczas spotkania przybliżymy pojęcie kultury terapeutycznej, prześledzimy jej genezę i scharakteryzujemy różne rodzaje tego zjawiska. Zastanowimy się nad ich potencjałem i ograniczeniami. Zatrzymamy się nad pojęciami takimi jak ekonomia uwagi, etyka troski, praca emocjonalna i zmęczenie empatią. Podumamy, pogdybamy, powątpimy, pomarzymy i spróbujemy się nie przepracować.

Prowadzące: Paulina Czapska, Anna Szapert Future Simple – Nazywamy się Future Simple. Jesteśmy kolektywem tworzonym przez dwie młode kobiety, matki, społecznice. Paulinę Czapską, Annę Szapert. Odbiorcom naszych działań pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Towarzyszymy w procesie budowania świadomości, samodzielności, sprawczości oraz odpowiedzialności osobistej i społecznej. Pokazujemy, że praca z emocjami i przekonaniami na temat świata i siebie jest równie istotna, jak poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w innych obszarach życia. Wierzymy po prostu, że zmianę świata warto zacząć od siebie. Mamy potrzebę wpływania na otaczającą nas rzeczywistość i odpowiadania na wyzwania, które spotykamy na swojej drodze zawodowej i prywatnej. Lubimy eksperymenty, uczenie się i bardziej od porażek boimy się bezradności. Poznaj nas na: www.futuresimple.pl / FB: futuresimple

Chór Narzekania – warsztaty i performance

16:00 – 20:00 –  Partnerstwo Otwarty Jazdów – ul. Jazdów 10/5 | ZAPISZ SIĘ

Masz już dosyć? Chcesz wyrzucić z siebie to, co Ci leży na wątrobie? Najlepiej razem z innymi? Zapraszamy na FMA do Chóru Przemęczonych: ułóżmy razem naszą wspólną przemęczoną pieśń. A potem ją wyśpiewajmy i wykrzyczmy! Nie potrzebujesz żadnego muzycznego przygotowania, nie potrzebujesz znajomości nut, ani operowego głosu. Najpierw proponujemy trochę wspólnego układania treści naszej wspólnej zmęczonej pieśni, potem wspólne układanie ich w całość – a na końcu: wspólne wykonanie.

Dyrygent chóru: Antoni Michnik – historyk kultury, performer, kurator, redaktor w magazynie „Glissando”

Dom z nudy – o projektowaniu (nie) produktywnej przestrzeni  |  #warsztaty na zmęczenie

17:00 – 20:00, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – ul. Jazdów 3/18 | ZAPISZ SIĘ

Żyjemy w czasach, w których, istotnie określającymi nas miarami, sferami, z którymi chętnie się identyfikujemy są praca i produktywność. To pułapka swoistego robię więc jestem. Gdy w perspektywie dnia pojawia się nuda, pustka – sztywniejemy, w naszym ciele mimowolnie pojawia się lęk i szukamy sposobów na to, by z nudą walczyć. Skąd bierze się lęk przed nicnierobieniem? Dlaczego za wszelką cenę chcemy planować każdą chwilę i jak ma się do tego wszystkiego nasze ciało, zamieszkałe, skądinąd, w przestrzeniach zaprojektowanych przez nas samych pod nieustanną produktywność? Nie świadome zarządzanie czasem, tylko świadomość siebie w czasie i przestrzeni, to zagadnienia, którym chcemy bliżej przyjrzeć się podczas warsztatu, naszkicowanego wokół książki „Codzienność nudy. Dom jako przestrzeń produktywna i nieproduktywna”.

Prowadząca: Ola Gordowy – architektka, absolwentka studiów inżynierskich na Politechnice Gdańskiej oraz magisterskich na Uniwersytecie Technicznym w Delft. Autorka książki „Codzienność Nudy. Dom jako przestrzeń produktywna i nieproduktywna” wydanej wspólnie z wydawnictwem Bęc Zmiana i Fundacją PFR Nieruchomości. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.

Płacisz emocjami, danymi i czasem – o kapitalizmie kognitywnym  | #rozmowy brutto-brutto

18:00: 20, Otwarta Pracowania Jazdów – ul. Jazdów 3/6

Im więcej w naszej gospodarce technologii, tym szybciej zdajemy się pracować, konsumować i scrollować. Dokąd zmierza logika kapitalizmu kognitywnego i co możemy z tym zrobić?  Inspiracją do spotkanie jest książka Jana J. Zygmuntowskiego “Kapitalizm sieci” analizująca wpływ nowych technologii na nasz system pracy, który wiąże się z większą kontrolą i mniejszą prywatnością. Zygmuntowski postuluje demokratyzację technologii i uspołecznienie danych. 

Prowadzący:  Jan J. Zygmuntowski – ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, ekonomią i polityką nowych technologii oraz gospodarką cyfrową. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie (Management and AI in Digital Society). Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii.Doradza i wspiera w rozwoju projekty technologiczne z pozytywnym wpływem społecznym.

OGNISKO

 

21 listopada, niedziela

Czy nuda jest zawsze nudna? – o psychologicznych i nie tylko, twarzach nudy | #rozmowy brutto-brutto

14:00 – 16:00 – Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – ul. Jazdów 3/18

Czymże jest nuda? Wszak człowiek i w nudzie niejedno przeżywa! Od dwóch i pół wieku mamy w świecie zachodnim boom na nudę, prawdziwą hossę: akcje nudy stoją coraz wyżej, ludzi znudzonych jest coraz więcej. Zarazem (od parudziesięciu zaledwie lat) trwa boom na badanie nudy. Wykład będzie o nudzie, jej symptomach, typach, podatności na nią, złych bądź dobrych skutkach nudy w perspektywie współczesnej psychologii. A także o pewnych interesujących sprawach znanych od dawien dawna filozofom i teologom. Koniec końców wszystko w nudzie sprowadza się do problemów z zaangażowaniem i z sensem.

Prowadzący:  Michał H. Chruszczewski – doktor habilitowany nauk społecznych z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykłada m.in. historię myśli psychologicznej. Naukowo interesuje się zjawiskiem nudy, a także psychologią twórczości, zdolności i osobowości ujmowanej w kategoriach cech. 

Myślenie ciałem – o wysiłku i regeneracji | #warsztaty na zmęczenie

16:30 – 19:00 – Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie – ul. Jazdów 3/18 | ZAPISZ SIĘ

Wysiłek i regeneracja, zmęczenie i odpoczynek, aktywność i bezczynność –  przeciwieństwa czy części nierozerwalnego cyklu? Podczas warsztatów przyjrzymy się tematowi wysiłku i odpoczynku z perspektywy ciała i ruchu: jak je rozumiemy? Czym dla nas są? Jak je odczuwamy? Jak między nimi przechodzimy? Co dzieje się z nami, gdy tracimy równowagę pomiędzy nimi? I jak możemy wykorzystać do tego świadomy ruch i oddech?  Zapraszamy do doświadczania.  Doświadczenia będą dostosowane do indywidualnych możliwości ruchowych.  Na warsztat zabierz wygodne (niekrępujące ruchów) ubranie, koc lub matę do leżenia na ziemi. Jeśli masz jakieś pytania przed warsztatem napisz do prowadzącej:  

Prowadząca:  Zuza Sikorska – certyfikowana trenerka języka ruchu oraz świadomej pracy z ciałem i  oddechem. Zajmuje się poszukiwaniem twórczych sposobów na przywracanie perspektywy cielesnej do kultury i życia ludzi. Założyła myślenie ciałem / Bodythinking, w ramach którego rozwija autorską metodę, prowadzi warsztaty i praktykę indywidualną.

 

_________________________

Zapraszamy uczniów na warsztaty „Szkoła wolnego czasu” 

piątek, 19.11, godz. 10:00-11:30 Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie

ZAPISY:

Szkoła czasu wolnego Dla starożytnych Greków schole oznaczało czas wolny, bezczynny, wolny od pracy, w którym ludzie mogą być najbardziej twórczy. Od greckiego słowa schole pochodzi polskie słowo szkoła. Czy szkoła kojarzy Wam się z czasem wolnym od pracy i twórczością? Podczas warsztatów zadamy uczniom pytanie, jak mogłaby wyglądać koncepcja szkoły, żeby łączyła się z greckim rozumieniem czasu wolnego. Będziemy tworzyć wizualną koncepcję/ mapę mentalną, która pokaże nowy, wymyślony przez uczniów koncept szkoły.

 

_________________________

# Festiwal w całości jest bezpłatny.
# Na festiwal zapraszamy osoby zaszczepione. Przed wejściem na wydarzenia w pomieszczeniach będziemy sprawdzać paszporty covidowe.
# Wspierają nas: Wydział Filozofii UW, Partnerstwo Otwarty Jazdów, Notes na 6 Tygodni, Nowa Orgia Myśli, Biennale Warszawa, Przekrój, Glissando
# Organizator: Stowarzyszenie Dziki Bez
# Wydarzenie odbywa się na Osiedlu Jazdów, największym oddolnym centrum kultury i edukacji w Polsce, zielonej enklawie w sercu Warszawy. Mieszkańcy osiedla i miejscy aktywiści obronili je przed rozbiórką, a od 2015 roku zrzeszeni są w Partnerstwie Otwarty Jazdów, które nadaje nowe funkcje publiczne temu miejscu. Partnerstwo prowadzi dialog na rzecz rozwoju osiedla z urzędnikami m.st. Warszawy.
W 2021 roku Partnerstwo otrzymało wyróżnienie Komisji Europejskiej za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę i rozwój wspólnego europejskiego dziedzictwa w konkursie European Heritage Awards.
Możecie wesprzeć działania Partnerstwa Otwarty Jazdów (jazdow.pl/wesprzyj/) więcej info pod jazdow.pl oraz facebook.com/jazdow, kontakt:

Na Osiedlu Jazdów obowiązuje zakaz wjazdu samochodów, prosimy o przybywanie rowerami lub pieszo! Samochody bez identyfikatorów mogą zostać odholowane przez Straż Miejską!

# Zadanie publiczne pt. 6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Stołecznego Warszawa.