design.lab

Zapraszamy na 2. edycję design.labu, którym w tym roku jest Pracownią designu spekulatywnego.

 

🦖 Idea

Chat GPT już przyswoił więcej informacji, niż kiedykolwiek będziesz w stanie. Napisze za Ciebie szkolne wypracowanie, artykuł naukowy, raport do pracy, a nawet kod programistyczny. W dodatku nigdy nie zaśnie, nie poczuje wypalenia, czy lęku. Skoro tak… to na na ile nasze obecne sposoby uczenia się, przyswajania i generowania wiedzy są jeszcze aktualne? Czy będziemy się uczyć za 10, 20, 50 lat? A jeśli tak, to w jaki sposób? 

🦖 Co będziemy robić

W pracowni będziemy wyobrażać sobie przyszłość zdobywania wiedzy. Będziemy wychwytywać obecne sygnały zmian i na tej podstawie zaprojektujemy potencjalne rozwiązania. Żeby to zrobić, wykorzystamy narzędzia projektowania spekulatywnego i design thinking, a w pracy będzie nam pomagał Chat GPT. Nasze koncepcje zaprezentujemy podczas Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej.

🏓 Data: 12 listopada (niedziela) 10:30 – 18:00 | spędź z nami niedziele – będzie pizza 🍕🍕🍕

🏓 Miejsce: Osiedle Jazdów, Domek Państwomiasto, ul. Jazdów 3/12

🏓 Mamy miejsce dla 10 osób

🦖 Czego możecie się spodziewać

  • wspólnie poszerzymy wiedzę na temat sztucznej inteligencji, tak żeby lepiej zrozumieć jej działanie, ograniczenia i szanse
  • przećwiczymy uczenie się z użyciem sztucznej inteligencji
  • przejdziemy  przez proces projektowy, korzystając z metod Design Thinking i designu spekulatywnego
  • stworzymy koncepcje, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej
  • będziemy ćwiczyć naszą wyobraźnię i budować nadzieję na lepszy świat 🙂 
  • poznajmy się nawzajem 

🦖 Nasze podejście

Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, mają zbyt wielki wpływ na nasze życie, żeby zostawić je w rękach osób programujących i wielkich korporacji. Rozwój technologii wywołuje zmiany społeczne, ekonomiczne i kulturowe, które kreują rzeczywistość każdej z nas. Chcemy współdecydować o kierunku tych zmian. Do tego potrzebujemy oswajać nowe technologie, rozmawiać o nich i wyobrażać sobie alternatywne scenariusze.

Drużyna projektowa będzie miał strukturę płaską. Ważne jest dla nas stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów i wiedzy. Zapraszamy zarówno speców od technologii, jak osoby, dla których ten temat będzie całkiem nowy. Nie oczekujemy żadnego konkretnego doświadczenia. Jeśli będziesz mieć potrzebę, możemy wystawić Ci zaświadczenie.

🦖 Prowadzące

Agata Pyzowska – jestem projektantką UX i kulturoznawczynią. Od 8 lat projektuję aplikacje i serwisy internetowe. Insiderską wiedzę łączę z krytyczną refleksją nad technologią. Naukowo interesują mnie ruchy społeczne oraz rola przyjemności i odpoczynku w politycznym działaniu. Lubię spędzać czas offline.

Diana Gaik – jestem socjolożką, która projektuję doświadczenia analogowe i cyfrowe. Współtworzę m.in. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej i Kolonie dla Dorosłych. Wchodzę do różnych rzek tematycznych, niezależnie od temperatury wody. 

⚫️ Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej i design.lab

Tegoroczna pracownia designu spekulatywnego jest drugą edycją programu design.lab, który działa w ramach Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej. Rok temu stworzyliśmy w design.labie aplikację Przyjemno, którą można pobrać w sklepie Google Play.  Przeczytaj o projekcie: Appka Przyjmeno 

8. edycja Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej odbędzie się 16-19 listopada 2023 na warszawskim Osiedlu Jazdów. W tym roku towarzyszy nam hasło „Nadzieja to siekiera”.

Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych od miasta stołecznego Warszawy.