👈 Wróć do opisu
🐞 Program turnusu I — 7-10 sierpnia 2025
Spotkania z książkami
🦉 Spotkanie z autorką książki „Strużki” – Marią Halber
Ta książka opowiada o trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn. Różni je temperament, wygląd i pochodzenie, ale pomimo tych różnic z dnia na dzień stają się nierozłączne. Wszystko jest nowe, wszystko jest pierwsze, barwne i nęcące.Pierwszy i nieznany jest też smak rozczarowań, bolesnych zderzeń z rzeczywistością, które jedne po drugich zaczynają rozrywać tę więź, co miała być na dobre i na złe, na zawsze. Drogi bohaterek rozchodzą się, żeby po jakimś czasie znów się spleść i skonfrontować dawne przyjaciółki z dorosłością. To książka o tym, że niełatwo jest być dziewczyną, ale jeszcze trudniej jest być sobą.
Maria Halber – poetka, autorka książki poetyckiej „Przejścia” (SDK, 2020). Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Małym Formacie, Wizjach i Magazynie Pismo. Współtwórczyni wydawnictwa Girls and Queers to The Front. Mieszka w Warszawie, pisze poezję i prozę. Za debiutancką powieść „Strużki” otrzymała Nagrodę Conrada.
🦉 Spotkanie z autorką książki „Cześć pracy. O kulturze zap***dolu” – Zofią Smełką-Leszczyńską
„Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz pracować” – głosi powiedzonko motywacyjne drukowane na kubkach, czy ścianach w wielu biurach. A nawet jeśli swojej pracy nie kochasz, to z pewnością panuje w niej „rodzinna atmosfera”, zespół jest dynamiczny, godziny pracy elastyczne, a posada oferuje liczne możliwości rozwoju. Czyż nie?
Książka Zofii Smełki-Leszczyńskiej opowiada o tym, jak jesteśmy oszukiwani i wyzyskiwani. Jak to, co się mówi i pisze w Polsce o pracy, jest często bardzo odległe od tego, jak ona naprawdę wygląda. Opisuje paradoksy kapitalizmu, który pracę każe nam pokochać, abyśmy byli bardziej wydajni, ale zamiast podwyżek oferuje warsztaty z mindfulness.
Wciąż o wiele łatwiej przeczytać w szerokozasięgowych mediach wywiad z prezesem niż ze strajkującymi pracownikami fabryki. Wciąż o wiele łatwiej trafić w księgarni na książkę o tym, jak być bardziej produktywnym niż o tym, jak zakłada się związek zawodowy. Niewiele stoi jednak na przeszkodzie, żebyśmy rozmawiali z innymi pracownikami o tym, w jaki sposób realnie doświadczamy swojej pracy. To właśnie w tym autorka upatruje największą szansę na odbudowę solidarności pracowniczej i odzyskanie głosu.
Zofia Smełka-Leszczyńska – semiotyczka kultury, psycholożka, doktorka nauk o kulturze i religii, z zawodu – strateżka komunikacji. Autorka książki „Usunąć do 30 dni. Semiotyka polskich plakatów wyborczych”. Publikowała w „Dwutygodniku” i „Kulturze Liberalnej”.
Warsztaty, rozmowy, ćwiczenia
Będziecie mogli zapisać się na 4 warsztaty z 8.
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego na podstawie podanych przez Was wcześnej preferencji, miejsca przydzieli Wam nasza maszyna losująca. Ostrzegamy jednak, że los może płatać figle i może zdecydować, że traficie w inne miejsce niż to najbardziej przez Was oczekiwane.
Zapisy na warsztaty ruszą na około 2 tygodnie przed turnusem.
🦊 A na deser zmiana na lepsze! – Kooperatywa spożywcza
Jemy kilka razy dziennie, robimy zakupy kilka razy w tygodniu, a mimo to o jedzeniu wiemy coraz mniej. Tymczasem kupowanie dobrej jakości lokalnych i sezonowych produktów to świetna okazja do stworzenia społeczności, zatroszczenia się o środowisko czy praktykowania demokracji.
Podczas warsztatów porozmawiamy (chwilę) o tym, jak jest i (dużo dłużej) o tym, jak chcemy, żeby wyglądał rynek spożywczy. Przyjrzymy się temu, co wiemy o ludziach, którzy uprawiają naszą żywność. Sprawdzimy, co mówią badania na temat tego gdzie i jak chcemy robić zakupy. Pogadamy o konkretnych przykładach tego, jak osoby zaangażowane w kooperatywy spożywcze i podobne inicjatywy zmieniają system żywnościowy i poznamy praktyczne narzędzia do wykorzystania tych praktyk.
Będzie miejsce na dyskusję o spółdzielczości i twórcze wykorzystanie jej w naszych lokalnych społecznościach i działaniach. Nie będzie natomiast porad dietetycznych ani głoszenia jedynie słusznych rozwiązań.
Marta Sykut — pracuję w „branży spożywczej” od wielu lat, od zawsze z intencją jej zmieniania. Robię to, bo wierzę, że lepsze jedzenie to lepszy klimat na Ziemi i w naszych społecznościach. Interesują mnie konkretne i łatwe do powielenia rozwiązania, z których kilka znam z pierwszej ręki i chętnie o nich opowiem. Działam i pracuję w Kooperatywie Dobrze.
🦊 Ekspedycja performatywna – krytyczna kartografia
Podczas warsztatu udamy się na spacer po okolicy i spróbujemy wspólnie zastanowić się nad zjawiskiem map w duchu krytycznej kartografii. Tradycyjny pogląd na mapy zakłada, że są one obiektywnymi przedstawieniami wizualnymi, które stoją ponad polityką czy kwestiami społecznymi. Tymczasem mapy od zawsze były tworzone, by spełniać konkretne cele handlowe, wojskowe, kolonialne czy kolekcjonerskie, na zamówienie władców czy ośrodków władzy.
W trakcie naszego spaceru, poprzez różne propozycje ćwiczeń, spróbujemy zastanowić się, co mapy pokazują i w jaki sposób, a co pozostaje w nich niewidoczne. Postaramy się zmapować nasze indywidualne, zmysłowe doświadczenie konkretnego krajobrazu. Przyjrzymy się także różnym reprezentacjom miejsc, które odwiedzimy, i w praktyczny sposób zapoznamy się z kontekstami współczesnych nurtów geografii performatywnej i cielesnej. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do poznania bardzo ciekawej historii miejsca i okolic, w których znajduje się stanica Polewicz.
Wojciech Marczak – współpracował z organizacjami i szkołami działającymi w obszarze alternatywnej pedagogiki, takimi jak Akademia Myślenia, Edukacja Przygodowa czy Fundacja Fala Nowej Kultury przy projekcie ,,Sztuka Niepełnoletnia’’. Z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz zrealizował we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie projekt ,,Nowy krajobraz’’. Od 2022 roku związany jest z Teatrem Węgajty.
🦊 Od neoliberalnego kapitalizmu do technofeudalizmu? Czyli władza polityczna i moc obliczeniowa.
Ekonomiści Cédric Durand i Yanis Varoufakis argumentują, że nie żyjemy już w kapitalizmie, lecz w czymś, co z ukatrupionego przez big techy kapitalizmu się wyrodziło i co przypomina metabolizm społeczny średniowiecznego typu: technofeudalizm. Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej hipotezie technofeudalizmu, porównamy stanowiska obu autorów i omówimy proponowane przez nich rozwiązania, odnosząc je również do nowych form krytyki ekonomii politycznej, jakich dostarcza współczesna myśl filozoficzna, ze szczególnym uwzględnieniem prac Bernarda Stieglera.
Michał Krzykawski — pracownik naukowy na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami. Autor i współautor wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej. Od 2024 roku członek Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Wiceprezes Fundacji Pracownia Współtwórcza
🦊 Zioła, kwiaty, aromaty — kolonijne perfumy botaniczne
Tworzenie zapachów to sztuka równowagi między intuicją a wiedzą, pasją a regułami. Warsztaty z robienia perfum będą okazją by odkryć tę harmonię, a jednocześnie świetnie się bawić i eksplorować świat posługując się zmysłem węchu.
Zajęcia rozpoczną się od krótkiego teoretycznego wprowadzenia w świat perfumiarstwa i aromaterapii. W części warsztatowej stworzymy własne, niepowtarzalne kompozycje zapachowe. Będziemy pracować z 20-25 starannie wyselekcjonowanymi, inspirowanymi okolicznościami kolonijnej przyrody, nutami zapachowymi: głowy, serca i bazy. Jeśli te terminy nic Ci jeszcze nie mówią, spokojnie – wszystko się wyjaśni podczas spotkania. Szczególną uwagę poświęcimy też zasadom bezpieczeństwa. Praca z olejkami eterycznymi wymaga znajomości pewnych reguł, które zostaną szczegółowo omówione, abyś mógł/a tworzyć zapachy w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Omówimy też na co zwracać uwagę przy zakupie pozostałych komponentów, by świadomie wybierać najlepsze produkty.
Podczas warsztatów każda osoba stworzy 10 ml własnych perfum, oraz nabędzie wiedzę i praktyczne umiejętności, które umożliwią jej kontynuację tej przygody.
Michalina Samborska — Antropolożka, iberystka i dokumentalistka w stanie spoczynku. Twórczyni perfum botanicznych, perfumiara in spe, dyplomowana aromaterapeutka. Opiekunka marki SorryBardzo — powolne mieszanki wonne. Lubi porządkować receptury w Excelu, nie lubi narzucać się handlowo. Fascynuje się pamięciotwórczą mocą zapachu. Na gałęzi botanicznej przysiadła ze względu na efemeryczność olejków eterycznych i ich niedającą się poskromić klasę.
🦊 Ćwiczenia z pracy emocjonalnej
W latach osiemdziesiątych amerykańska socjolożka Arlie Hochschild ukuła pojęcie pracy emocjonalnej, aby zdefiniować niewidoczny, kulturowo najczęściej cedowany na kobiety wysiłek związany z podtrzymywaniem relacji, zapewnianiem przestrzeni do dzielenia się emocjami, szeroko pojętą troską oraz dbałością o bezpieczeństwo i przyjemną atmosferę. W wydanej niedawno książce Rose Hackman kontynuuje rozważania Hochschild, zapraszając do namysłu nad psychologicznym esencjalizmem i emocjonalnym patriarchatem.
Podczas warsztatów zastanowimy się, czy kobiety mają szczególny talent do opiekowania się i wspierania innych. Jak praca emocjonalna łączy się z rangą, władzą i przywilejem? Co to jest etyka troski? Jak zauważać i doceniać własną niewidzialną pracę emocjonalną? Jak budować kultury współpracy, które ją uznają? W jaki sposób ekologicznie gospodarować zużywalnymi zasobami energetyczno-emocjonalnymi?
Podczas warsztatów podzielimy się wiedzą, wymienimy doświadczeniami oraz opracujemy strategie pomocne w uwalnianiu się od emocjonalnej eksploatacji.
Kolektyw edukacyjny Future Simple (Paulina Czapska, Anna Szapert) – pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Zachęcamy do szukania nowych rozwiązań dla starych spraw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Pokazujemy, że praca z emocjami jest równie przydatna jak ciągłe poszerzanie wiedzy.
🦊 Ekologie ucieczkowe: bagna, lasy i nieużytki jako przestrzenie oporu
Wpływ środowiska naturalnego na kształtowanie się relacji społecznych w przeszłości pozostaje wciąż niedostatecznie zbadany, zwłaszcza w kontekście dziejów Europy Wschodniej. Podczas warsztatów przyjrzymy się temu, jak różne typy ekologii – od gór, przez lasy i bagna, po obszary rolnicze i plantacje – oddziaływały na stosunki władzy, możliwości oporu oraz sprawczość grup podporządkowanych. Szczególną uwagę poświęcimy tym elementom przyrody, które wymykały się kontroli administracyjnej i pozostawały dotąd na marginesie badań: trzcinowiskom, krzakom, gęstym zaroślom, nieużytkom czy chwastom. Zastanowimy się, w jaki sposób uwzględnienie tych „nieczytelnych” i trudnych do kontrolowania przestrzeni może rzucić nowe światło na historię chłopskich społeczności, ich strategii przetrwania oraz oporu.
Michał Pospiszyl – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Stypendysta Narodowego Centrum Nauki, IWM w Wiedniu i IAS CEU w Budapeszcie, finalista nagrody im. Barbary Skargi. Aktualnie przygotowuje książkę o ekologiach ucieczkowych w oświeceniowej Europie Wschodniej, publikował już na ten temat w Environmental History (2023), następne artykuły dotyczące tego problemu ukażą się w Journal of Modern History i Environmental Humanities.
🦊 Niesforne ciała
Warsztaty opierają się na założeniu, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy już w sobie i dookoła siebie. Za pomocą ćwiczeń somatycznych i swobodnego ruchu w otoczeniu przyrody zresetujemy układ nerwowy, zharmonizujemy ciało i otworzymy się na doświadczanie przyjemności wszystkimi zmysłami. Pobudzimy uważność, rozbudzimy ciekawość i pozwolimy sobie na spontaniczność (i być może szczyptę niesforności). Będziemy płynnie przechodzić między ruchem i przyjemnym wysiłkiem a chwilami ukojenia i błogiego odpoczynku.
Warsztat będzie składał się z rozgrzewki, ćwiczeń uważności oraz swobodnego ruchu w grupie. Będziemy doświadczać porowatości ciała i otoczenia za sprawą (auto)dotyku, tańca i głosu.
Zachęcamy do uczestnictwa osoby o każdej sprawności. Będziemy poruszać się z poszanowaniem własnych potrzeb, możliwości i stanu psychofizycznego.
Dana Chmielewska – artystka choreografka, performerka, nauczycielka jogi. Ceni niestrudzoną pracę nad sobą oraz rozwijanie własnej wrażliwości. Wierzy w transformacyjny i polityczny wymiar pracy z ciałem. Bada w jaki sposób praca z ciałem i ucieleśnioną uwagą wspiera procesy zmiany i pobudza ciekawość, z której rodzi się spontaniczność – siostra kreatywności.
🦊 Ćwiczenia z narcyzmem w tle
W ostatnich latach narcystyczne zaburzenie osobowości stało się nie tylko diagnozą, ale i sposobem definiowania siebie i innych. Czy to oznacza, że mamy obecnie do czynienia z epidemią narcyzmu? Gdzie kończy się „zdrowe” zainteresowanie sobą a zaczyna egocentryczna obsesja? Jak z kategorią narcyzmu łączy się indywidualizm, kapitalizm i patriarchat? Czy narcyzm ma płeć?
Podczas warsztatów, odwołując się m.in. do prac Christophera Lascha, Terry’ego Reala, Jean Twenge i W. Keitha Campbella oraz podcastów Dr Ramani, poszukamy odpowiedzi na te pytania, zapraszając Was do wspólnego namysłu i ćwiczeń.
Kolektyw edukacyjny Future Simple (Paulina Czapska, Anna Szapert) – pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Zachęcamy do szukania nowych rozwiązań dla starych spraw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Pokazujemy, że praca z emocjami jest równie przydatna jak ciągłe poszerzanie wiedzy.
Muzyka
🐦 Brednie – koncert
Brednie – dźwiękowy melanż letniego, wieczornego powietrza, drgających strun i lekkiej psychodeli. Kasia i Paulina – dwie warszawskie songwriterki-gitarzystki łączą siły by dostarczyć nam piosenek, osadzonych w swoim niepowtarzalnym stylu, skropionym klimatami Broadcast czy Stereolab.
Na koncercie zagrają utwory z EP-ki „free/jazz” oraz niepublikowane dotąd kompozycje.
Poza Bredniami Paulinę usłyszycie jako sztr, a Kasię w Bez i Nadzieja.
Złapcie coś zimnego do picia, usiądźcie wygodnie i pozwólcie sobie odpłynąć. #guitarpop #bedroomrock
🐦 Kuba Grzybowski solo – koncert
Jestem kompozytorem i koncertującym muzykiem. Gram na gitarze od 13. roku życia i zwykle świetnie się przy tym bawię. Kiedy zaczynałem, najczęściej słuchałem U2. Dziś mam 30 lat i trudno mi powiedzieć, co dominuje na mojej playliście. Wiem jednak, że lubię podróże w czasie podczas koncertów i dużo czerpię z indyjskich rag.
🐦 DJ Fafik
Gram i puszczam muzyczkę. Zapraszam do lubienia.
🐦 Polska Szkoła Coveru – wykład performatywny + występy
Od Abby po polsku po Krzysztofa Krawczyka, od Ich Troje po Smerfne Hity – polska muzyka popularna stoi coverami zagranicznych piosenek. Polska Szkoła Coveru zaprasza na wyprawę po znanych i niszowych, klasycznych i ekscentrycznych krajowych wersjach światowych przebojów. Napisz polski tekst do swojej ulubionej (lub znienawidzonej!) zagranicznej piosenki i zaśpiewaj go podczas wieczoru karaoke. Mogą, ale nie muszą, pomóc Ci w tym prowadzący – poeta i muzykolog. Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć covery stworzone w poprzednich latach i wymyślić nowe!
Zapraszają: Jacek Szczepanek – artysta i rzemieślnik w obszarach m.in. field recording. Pisuje o kulturze disco polo oraz Xawery Stańczyk – kulturoznawca, poeta i wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim.
Ruch
🐛 Miękkie wejście w dzień — movement
Poranne zajęcia movementowe będą skupione na rozruszaniu całego ciała i miękkim wejściu w dalszą część dnia. Na godzinę zanurkujemy w praktyce płynnego ruchu, żeby powoli się rozbudzić. Zajęcia będą miały charakter bezwysiłkowy, dlatego odnajdzie się na nich każdy, niezależnie od swoich predyspozycji fizycznych.
Bazyli Stoykov — nauczyciel ruchu z pasją do mieszania różnych nurtów pracy z ciałem. Na co dzień działa we Wrocławiu jako instruktor bulderingu oraz movementu. W swojej praktyce dąży do nauki bezwysiłkowego i swobodnego ruchu dostępnego dla każdego.
🐛 Płynne wejście w dzień – pilates
Pilates Flow to zajęcia bazujące na pilatesie klasycznym z tanecznym twistem. Będziemy pracować nad siłą płynącą z aktywacji centrum ciała i integracji jego połączeń, dodając do tego płynne przejścia i oddech.
Magda Niedzielska – nauczycielka pilates i tancerka. Pracuje z ciałem, ucząc ruchu od 2015. Ukończyła szkolenie Pilates Core Medical Training. Na swoich zajęciach stara się połączyć wypracowywanie dokładności i świadomości ciała z flow w ruchu. Jako tancerka szkoliła się i pracowała między innymi w Izraelu i Hiszpanii. Ukończyła Comprehensive Pilates Teacher Training Program w Klinice Pilates w Katowicach.
Atrakcje i zbawy
🐸 Czy chcesz z nami chodzić? – ćwiczenia z zapoznawania
Unieś lewą nogę do góry,
Przesuń ją w powietrzu do przodu
I postaw na podłodze,
Teraz unieś prawą nogę,
Przesuń ją w powietrzu
I postaw na podłodze,
Powtarzaj czynność wielokrotnie,
Aż dojdziesz do celu
To instrukcja artysty fluxusowego Bena Pattersona pt. „Stand Erect”. Możliwe, że droga zawsze prowadzi do jakiegoś celu, ale my nie będziemy Was zachęcać do jego osiągnięcia. Co innego do błądzenia myślami, wprawiania siebie i swojego ciała w ruch, a może nawet dojścia do pewnych wniosków.
Zapraszamy Was na spotkanie, podczas którego spojrzymy na chodzenie i spacerowanie jako na praktykę artystyczną. Poprosimy Was o przechadzkę, i złączenie się w jej trakcie w grupy, w których będziecie wspólnie analizować Waszą relację z sztuką chodzenia. A po warsztatach – kto wie? Może wspólnie wybierzecie się na dalszą eksplorację?
Jeśli zechcecie z nami chodzić, zapraszamy na wspólny spacer również w piątek i sobotę. Będzie to dodatkowa okazja by porozmawiać o sztuce, muzyce, życiu i ruchu.
Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neo-awangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów. Na Koloniach dla dorosłych spacerować będą Antoni Michnik i Agnieszka Szostakiewicz.
🐸 Poczta kolonijna
Będzie to to dobry sposób, żeby przesyłać sobie życzliwość – badania naukowe mówią, że dobrze nam to robi. Napisz liścik, tak po prostu, do kogoś kogo nie/znasz, po to żeby sprawić mu radość, która z dużym prawdopodobieństwem do Ciebie wróci.
🐸 Usługi, przysługi i wspólne spacery
Na Koloniach możesz podzielić się swoimi umiejętnościami, pomysłami i sposobami spędzania czasu z innymi na tablicy ogłoszeń. Było już obcinanie grzywki w łazience, granie na ukulele, masaże, kręgi i spacery po rzece. W tym roku będziemy Was między innymi (nie)nachalnie zachęcać do wspólnego spacerowania.
👈 Wróć do opisu
👉 Sprawdź program II turnusu — 14-17 sierpnia 2025