Czułe słówka – tańce i swawole

niedziela, 20 października 

  •  Rodzinny obiad o wszystko – spektakl improwizowany  | godz. 15:00 Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)                                                                                                

 Co by nie było, tradycyjny niedzielny obiad zjeść trzeba. I chociaż część rodziny ze sobą nie rozmawia, ktoś się pokłócił, ktoś ma inne poglądy na życie, to usiądziemy razem do stołu i będziemy trzymać fason. I liczyć, że jednak nic strasznego się nie wydarzy. A może spotkamy się z dawno niewidzianymi znajomymi? Albo z przyjaciółmi, z którymi zawsze dobrze jest się zobaczyć? Zapraszamy na spektakl, który w całości wydarzy się przy stole i będzie improwizowany. Do wyboru postaci zainspiruje nas kulinarno-muzyczny występ jedynego w swoim rodzaju Ołówka – kucharzo-śpiewaka, albo raczej śpiewako-kucharza. Będziemy też jeść spaghetti, które sam nam wyśpiewa i nałoży na talerze. Zagramy my, Resort Komedii.

Resort Komedii – Codziennie w piwnicy przy ulicy Bielańskiej 1 na Placu Teatralnym zobaczycie komediowe spektakle, które eksperymentują formą. Stand-up, skecze, queerowe shows i improwizacja, czyli spektakle grane na żywo przedstawiające światy pełne absurdu, dziwności i urozmaiconych komediowych postaci.

piątek, 25 października 

  • I Zjazd Dorosłych – koncert Zawodu i Pani Jeziora w duecie z Mironem improwizatorem spod ciemnej gwiazy, oraz tańce | godz. 20:30-00:00  Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

Dorośli! Niechciani, opuszczeni, zapominający o sobie w trudzie odkrywania wewnętrznego dziecka. Wiecznie uganiający się za sensem. Dorośli! Bywacie naprawdę ok, nie zawsze jesteście nudni, a Wasze poczucie odpowiedzialność czasem ułatwia życie. Tulimy Was i zapraszamy na wieczór dla dorosłych. W szczególności zapraszamy dorosłych, którzy w sierpniu pojechali razem z nami na Kolonie dla dorosłych.  Spotkajcie się, porozmawiajcie, niech kolonijne serduszka zabiją ponownie.

W ramach zjazdu zagra zespół Zawód, który planowaliśmy zaprosić na Kolonie dla dorosłych, ale nie chcieliśmy Wam tego robić podczas radosnego lata. Natomiast teraz ci mężczyźni w średnim wieku doskonale wpiszą się w Wasze jesienne odczucia. Zagra również z nowymi i starymi piosenkami, odkrycie Kolonii dla Dorosłych, Pani Jeziora w duecie z improwizatorem spod ciemnej gwiazy Mironem, uwielbiana przez ponad setkę osób!

  • Polska Szkoła Small Talku – teoria, praktyka, tańce | godz. 18:00 – 00:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

I. Teoria czyli filozoficzny small talk Tomasza Stawiszyńskiego i Jacka Dobrowolskiego, godz. 18:00 – 19:30

O tym, co słychać w polityce, jaka pogoda będzie w listopadzie, czy wakacje w tym roku były cieplejsze niż w zeszłym, a także o tym, czy domki w Jazdowie prezentują się atrakcyjnie – porozmawiają Jacek Dobrowolski i Tomasz Stawiszyński

II. Polski Small Talku w praktyce – od godz. 19:30 – 21:30

III. Od godz. 21:30 zapraszamy na tańce z szeptaniem do ucha. 

Zapraszamy wszystkich trafionych uwierającą ciszą, draśniętych pytaniami, przy których cisza jest błogosławieństwem i  kontuzjowanych rozwielmożnionym small talkiem. Weźmiemy na siebie bolesną operację tworzenia tematów. Na naszych gości czeka zatem creme de la creme: pięciominutowe konwersacje z obcymi ludźmi na tematy przygotowane przez sekcję kreatywną Polskiej Szkoły Small Talku.

Prowadzący części I.: Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, redaktor działu społeczeństwo w kwartalniku Przekrój. W radiu TOK FM prowadzi m.in. „Godzinę filozofów” i „Kwadrans filozofa”. Autor książki Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii (2013 r.), a także dwóch zbiorów wierszy – Nie ma takiego imienia (1999 r.) i Rzecz ciemna (2002 r.). Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach. Wciąż ma nadzieję, że ukończy pracę doktorską poświęconą filozoficznym zagadnieniom w psychiatrii i psychoterapii. Jeśli chodzi o sprawy fundamentalne, preferuje szczep teroldego rotaliano, zwłaszcza Foradori Granato, rocznik – najchętniej – 2004.

dr hab. Jacek Dobrowolski  – współzałożyciel i współredaktor Nowej Orgii Myśli oraz starej Orgii Myśli. Filozof, pisarz, nauczyciel. Autor książek: „120 godzin, czyli upadek pewnego dżentelmena”, „Filozofia głupoty”, „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego”; laureat nagrody literackiej Fundacji Kultury, trzykrotny finalista konkursu na esej filozoficzny im. Barbary Skargi. Miłośnik powolności, a w tym podróżowania, czytania, jedzenia, spania i kochania – a także wolno-myślicielstwa i wolności. Nie lubi gołębi, gburów, cygar i motocykli. Jest adiunktem w Instytucie Filozofii UW. Mieszka w Warszawie, którą kocha nie bez domieszki nienawiści.

Prowadzące części II.: O równowagę między niezdrowa melancholia i patologicznym entuzjazmem zadbają: Gosia Tomczak, niewolnica korpo sukcesu, która na biurowym small talku zęby zjadła (a za benefity wymienila na nowe) oraz Aniela Masna, męczennica oświaty i wieloletnia moderatorka nocnych rozmów rodakow

Maraton rozmowy w kawiarni festiwalowej

Kawiarnia Festiwalowa będzie czynna od poniedziałku 21.10 do soboty 26.10, w godzinach od 17:00-21:00.

Solatorium / Motyka i Słońce (domek 3/9)

Będzie można w niej poczytać, napić się kawy i herbaty, wygrzewać się, cieszyć oko roślinami, a przede wszystkim spotkać innych ludzi.

W kawiarni będzie odbywać się również Maraton rozmowy. 

Wszędzie mówi się nam o polaryzacji, konflikcie, o tym, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Pamiętacie “Czyż nie dobija się koni?” Sydneya Pollacka, w którym uczestnicy maratonów tanecznych odpowiadali na kryzys finansowy w Ameryce? Spróbujmy maratonem rozmowy odpowiedzieć na kryzys rozmowy. Będziemy biegać do przodu i do tyłu, palić ogień rozmowy i orzeźwiać się wodą milczenia. Zaproponuj temat i wystartuj w maratonie! Oczywiście zapraszamy również kibiców, którzy będą mogli spontanicznie dołączać do rozmowy i milczenia.  Maraton rozmowy jest częścią 2. edycji projektu Możemy się nie zgodzić organizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Między Innymi i Projekt Czuj Czuj.

Zasady:

Inicjatorzy rozmowy –  Jeśli masz temat rozmowy, który rozpala Twoją wyobraźnię i chciałbyś to z kimś przedyskutować:

  1. Zgłoś przez formularz, jaki masz temat (w dowolnej formie: pytanie, problem, hasło, fatyczne sformułowanie itp.) i kiedy możesz rozmawiać

  2. Potwierdzimy Twoje zgłoszenie.

  3. Opublikujemy w wydarzeniu na Facebooku harmonogram rozmów i tematów.

  4. Dostarczymy rezerwowe tematy, gdyby ogień rozmowy przygasał.

Interlokutorzy – Jeśli nie przychodzi do głowy Ci w tym momencie żaden temat, ale chętnie podejmiesz ten zaproponowany przez kogoś innego, jesteś otwarty na słuchanie, mówienie a czasem milczenie, zapraszamy na Facebookowewydarzenie, gdzie opublikujemy harmonogram rozmów. Jeśli coś Cię zainteresuje, wpadnij i podejmij temat. Jeśli rozmowa już trwa, śmiało można dołączać. Nowy punkt widzenia podsyci ogień rozmowy na nowo.

Liczymy na Waszą spontaniczność i elastyczność, wypełnijmy kawiarenkę i harmonogram po brzegi rozmowami, tematami i osobowościami.