Kolonie dla Dorosłych. Otul się lasem 2022
Nasze podejście:
Jeśli jesteś w trakcie życiowych zmian, a w kieszeni nosisz coraz cięższe pytanie Jak żyć na tym świecie?przyjedź do nas. W tym roku zachęcamy do otulenia się lasem, aby odpocząć i zregenerować nadszarpnięte fragmenty. Kolonie to dobry czas na refleksję i bycie wśród przyjaznych ludzi.
Dbamy o swoją ciekawość. Chętnie szukamydziury w całym i rozmyślamy o fundamentalnych sprawach. Nawadniamy się z różnych źródełek: filozofii, psychologii, literatury. Trochę się potykamy. Przypominamy sobie, że nie musimy być doskonali. Wyciszamy szumy w swoich głowach. Wspólnie kontemplujemy samotność. Tulimy swoje zmartwienia. Minimalizujemy scrollowanie ekranów. Empatyzujemy z komarami. Śpimy w namiotach i drewnianych domkach. Myślimy ciałem i słuchamy muzyki z sosnami. Mieszamy w roślinnym garze. Pozwalamy sobie na robienie niepotrzebnych rzeczy.z
Program z 2022 r.:
>>> PROGRAM 2022 <<< (kliknij + aby przeczytać opis)
PIĄTEK, 12 sierpnia
12:00 Otwieramy się
14:00 Szybki Kurs Wodzirejstwa “W swoim żywiole”
Czy uda Ci się stać twardo na ziemi targany tornadem pomysłów, pochłonięty wirem myśli, palony ogniem zapału? Spraw, by inni poczuli się w twoim żywiole.
Prowadząca Aniela Masna
od 15:00 Zupa na żądanie
16:30 Oficjalnie wciągniecie flagi na maszt
17:00 Ćwiczenia ze snu
“Gdy zapadamy w sen, budzimy się do innej formy istnienia” E. Fromm.
Opowiemy Wam o teoriach neurofizjologicznych, żeby lepiej zrozumieć jak nasz organizm funkcjonuje w stanie snu i wtedy, kiedy go pozbawiamy. Skorzystamy też z dociekań znanych myślicieli (min. Z. Freuda, E. Fromma, C.G. Junga i A. Mindella), dla których praca z marzeniami sennymi stanowiła ważną ścieżkę dostępu do ludzkiego doświadczenia. Zastanowimy się wspólnie dlaczego na co dzień tak mało uwagi poświęcamy spaniu i śnieniu? Czego pozbawia nas kulturowa marginalizacja tych zjawisk? Czy żyjemy w czasach kultu dnia? Co możemy zyskać poświęcając więcej uwagi, czasu i przestrzeni na eksplorowanie stanu uśpienia?
Prowadzące: Paulina Czapska i Anna Szapert – terapeutki i edukatorki
19:00 Kolacja
20:00Polska Szkoła Integracji “W swoim żywiole”
20:30 Nocne Rodaków Rozmowy
Poznajmy się, zadając nieśmiertelne “co słychać” podświadomości nowych koleżanek i kolegów. Skok na rozszalałą wodę koszmarów lub przyjemne brodzenie w łagodnym nurcie sennych marzeń: egipska mądrość dawno przewidziała oba scenariusze za pomyślną wróżbę na Kolonie dla Dorosłych ’22
22:00 – 6:00 Sleep Concert
Iza Smelczyńska zaprasza na koncert muzyki do spania. Sleep Concerts to rozwijana od lat 70. praktyka całonocnych koncertów granych tak, aby dźwięki pobudzały nasze sny, kształtowały świadome śnienie lub sprawiały, że podczas snu głębiej odpoczniemy. Weźcie ze sobą ciepłe śpiwory, koce i karimaty. Wyjątkowa noc z dźwiękami wprowadzi Was w kolonijny wypoczynek. Koniecznie opowiedzcie nam potem o Waszych snach!
SOBOTA, 13 sierpnia
9:00 Poranny ruch – Myślenie ciałem/ Bodythinking
W ramach porannego warsztatu zapraszamy do praktyki uważności przez świadomy ruch i oddech. Wejdziemy w dzień przez doświadczanie wyciszenia, skupienia i kontemplacji naszego ruchu w przestrzeni. Prowadząca: Zuza Sikorska
10:00 Śniadanie
11:00 Warsztaty do wyboru:
Własna przestrzeń
Fajnie byłoby mieć własny kąt, o którym pisała Virginia Woolf w swoim słynnym eseju “Własny pokój” jednak w dobie rosnących cen i malejących metraży, dla wielu może się to okazać zupełnie nie do osiągnięcia. Dlatego na warsztacie skupimy się na poszukiwaniu innego rodzaju własnej przestrzeni, takiej dostępnej „od ręki”, „na wyciągnięcie ręki”, czyli tej, którą mamy zawsze przy sobie, bo w sobie. To przestrzeń spokoju i ukojenia, odporna na zewnętrzne burze i wewnętrzne mielizny. Własna przestrzeń. Jesteś tam u siebie.
Prowadząca: Agnieszka Szostakiewicz – trenerka rozwoju osobistego
Rozmasuj siebie i innych
Masz ochotę na relaksację i rozluźnienie poprzez przyjazny, świadomy dotyk? Lubisz czasem kogoś pougniatać, ale nie zawsze wiesz co, gdzie i jak? Chcesz poszerzyć swoje intuicyjne umiejętności masażu? Jeśli tak, zapraszam Cię na warsztat, podczas którego pogłębimy świadomość własnego ciała oraz poznamy kilka prostych technik masażowych i wypróbujemy je na sobie nawzajem. Eksplorując przyjemność dawania i przyjmowania, doświadczymy korzyści płynących z uważnego kontaktu z drugą osobą poprzez różne formy masażu i pracy z ciałem. Relaks i endorfiny w pakiecie – w końcu są wakacje!
Prowadząca: Ola Kania – masażystka
Haftowanie permakultury
Podczas warsztatu poddamy obróbce intelektualno-uczuciowej 12 zasad permakultury, analizując fragmenty tekstu „Istota permakultury” („Essence of Permaculture”) Davida Holmgrena, jednego z twórców idei permakultury. Wspólnie oddamy się także medytacyjnej czynności haftowania kompostu, bo to właśnie w nim następuje metafizyczna, a wręcz alchemiczna przemiana. Dzięki pracy milionów mikroorganizów materia organiczna rozkłada się, by zamienić się w „złoto ogrodników” – ziemię gotową, by rodzić plon. Permakultura to (trwała) kultura (permanent culture). To filozofia, która postuluje współdziałanie z naturą i holistyczne patrzenie na organizmy i ekosystemy. To sposób projektowania trwałych efektywnych siedlisk ludzkich działających z naturą, a nie przeciw niej. To twórcza metoda przystosowania do energetycznie ubogiej przyszłości. Permakultura to opowieść o człowieku poszukującym harmonii ze środowiskiem, w którym żyje.
Prowadzące: Paulina Jeziorek i Klaudia Kryńska – miejskie ogrodniczki
Polska Szkoła Coveru vol. 2
Napisz polski tekst do ulubionej albo znienawidzonej zagranicznej piosenki. Mogą, ale nie muszą ci w tym pomóc prowadzący – poeta i muzykolog. Dzień później, podczas wieczoru karaoke, zaśpiewaj swój utwór albo opublikuj go w kolonijnym śpiewniku do wykonania przez kogoś innego.
Prowadzący: Xawery Stańczyk i Jacek Szczepanek
14:00 Obiad
16:00 Głębokie rozmowy o książce “Światy wzniesiemy nowe” z autorką Urszulą Jabłońską, prowadzący Łukasz Hrynkiewicz
Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy – tylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich „komuny” (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo „społeczności utopijne” (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo „społeczności” (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kryzys demokracji i religii, globalny kapitalizm, zmiany klimatyczne. Często niosą nadzieję. Czasem zmagają się z widmem autorytaryzmu.
19:00 Kolacja
20:00 Polska Szkoła Integracji “W swoim żywiole”
20:30 Koncert zespołu Nana + gość specjalny
Nana to zespół-widmo; byt w niebycie; co poniektórzy o nim słyszeli, niewielu go słyszało. Koncert na koloniach będzie ukoronowaniem tegorocznego tournee po USA.
22:00 – 1:00 Do tańca zapraszają DJ szcznszcz oraz DJ Mario
NIEDZIELA, 14 sierpnia
9:00 Poranny ruch – Leśne laskotki
Niedzielny poranek poświęcimy na intymne ruchowo-zmysłowe spotkanie z lasem. Będziemy eksplorować jego zakamarki, poprzyglądamy się cieniom, zanurzymy się w porannej audiosferze. Sprawdzimy jak zmienia się doświadczenie leśnych faktur w zależności od tego, które części ciała wystawiamy na spotkanie z nimi i jak wiele światła wpuszczamy do oczu. Co ważne, ta praktyka leśnych przyjemności będzie się odbywać z poszanowaniem wszystkich miejscowych mikroświatów.
Prowadząca: Zofia Noworól
10:00 Śniadanie
11:00 Warsztaty do wyboru:
Audiosfera antropocenu i katastrofy klimatycznej
W jaki sposób w otaczających nas dźwiękach odkładają się zmiany związane z trwającymi przemianami klimatycznymi? Czy możemy usłyszeć katastrofę klimatyczną? Współczesna ekologia akustyczna oraz interdyscyplinarne badania nad dźwiękiem wychodzą naprzeciw otaczającym nas przemianom. Berni Krause od kilkudziesięciu lat dokumentuje oraz analizuje to w jaki sposób współczesne zmiany klimatyczne odkładają się w audiosferze różnych miejsc świata – wychodząc od jego badań porozmawiamy o różnych tendencjach we współczesnym nasłuchiwaniu zmian klimatu.
Prowadzący: Antoni Michnik – historyk sztuki
Czułe jelito
Podróże, wakacje, wyjazdy – chcemy czuć się dobrze a nasze jelita reagują problemami, zaparciami, bólami brzucha, dyskomfortem. W trakcie warsztatów dowiesz się, dlaczego jelita, nazywane często „drugim mózgiem”, tak gwałtownie reagują na zmianę.W przyjaznej, otwartej, bezpiecznej atmosferze podzielimy się swoimi doświadczeniami. Poznasz sposoby, które pozwolą zaradzić tym problemom oraz dowiesz się, jak skompletować roślinną apteczkę ratunkową, którą warto mieć ze sobą, jeżeli wiesz, że ten problem Cię dotyczy.
Prowadząca: Małgorzata Wrzak – dietetyczka
Spontaniczne ręce, czyli zrób kolaż
Zanurzmy się w las wyobraźni, znajdźmy twórczy przepływ i śnijmy na papierze podczas autorskiego warsztatu kolażu! Punktem wyjścia do pracy nad kolażem będzie indywidualna relacja z naturą, zaś kluczem zaufanie i intuicja, która w tajemniczy sposób sama nas poprowadzi. Na warsztacie przyjrzymy się własnym doznaniom z bycia w naturze, przyrodniczym zachwytom lub strachom i spróbujemy je twórczo zinterpretować.Zanim przejdziemy do pracy opowiem skróconą historię kolażu, pokażę najciekawszych współczesnych artystów, omówię technikę i sposoby pracy, pokaże też własne kolaże. Zapraszam Was do spontanicznej zabawy rąk!
Prowadząca – Bożka Rydlewska – artystka
Zagraj na ukulele
Było prób wiele, żeby zacząć grać na ukulele? To może być ten moment, kiedy wreszcie zaczniesz. Dream team w skłądzie Małgośka Radkiewicz i Michał Kułak zmierzą się z zadaniem obudzenia talentu w nawet najbardziej opornych. Pokażemy Ci jak bić i jakie stosować chwyty, aż w końcu zaczniesz śpiewać (i grać). Po warsztacie zagramy razem dwa szlagiery (jeden faktyczny i jeden w trakcie dojrzewania do tego tytułu).Satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy (których nie pobieramy za ten warsztat). Profesjonalni Muzycy i Prawdziwi Dorośli nas nienawidzą.BYOU (Bring Your Own Ukulele – będziemy mieli tylko 5 do pożyczenia).
Prowadzący: Małgośka Radkiewicz i Michał Kułak
14:00 Obiad
16:00 Głębokie rozmowy o książce “Ucieczka od bezradności” z autorem książki Tomaszem Stawiszyńskim, którą poprowadzi Katarzyna Gdesz
Czego obawia się współczesna kultura? Jakie tematy wypiera? i jak możemy poradzić sobie w świecie, w którym nie ma miejsca na bezradność? Śmierć, żałoba, smutek, bo o nich między innymi mowa, to tematy, od których społeczeństwo późnego kapitalizmu odwraca wzrok. Stara się je ukryć, zdeprecjonować, sprowadzić do patologii wymagającej farmakologicznej albo terapeutycznej interwencji. W zamian oferuje nam iluzję wspólnoty zbudowanej w bańce social mediów, opartej na ideologiach wzmagających plemienną lojalność albo nowych mitach, które niebezpiecznie zaczynają przypominać teorie spiskowe.
19:00 Kolacja
20:00 Polska Szkoła Integracji “W swoim żywiole”
20:30 Polska Szkoła Coveru – grand final!
22:00 – 1:00 Do tańca zapraszają DJ szcznszcz oraz DJ x DJ Mario
00:00 – 00:30 Too late to apologize w wykonaniu Izy Smelczyńskiej
Dźwięki, jakie skrywa w sobie źdźbło trawy kontrastuje z delikatną strukturą liścia – są donośne, przejmujące, a może nawet przerażające i rozpaczliwe. Czy tak natura woła o pomoc? Chwytając źdźbło w dłoniach, składam je jak do modlitwy.W błagalnym geście człowiek powinien prosić Naturę o wybaczenie.
PONIEDZIAŁEK, 15 sierpnia
9:00 Poranny ruch – jogowa pobudka
W poniedziałkowy poranek zajmiemy się higieną cielesno-umysłową korzystając z nauk indyjskich nauczycieli. Poruszymy całe ciało, otworzymy głos, pozwolimy umysłom rozpłynąć się w oparach sosnowych olejków eterycznych. Poszukamy w tym doświadczeniu ożywienia, integralności, głębokiego czucia. Taka pobudka pomoże nam dobrze wejść w nowy kolonijny dzień.
Prowadząca: Zofia Noworól
10:00 Śniadanie
11:00 Warsztaty do wyboru:
Ćwiczenia w kryzysie
Jak działa nasz mózg w kryzysie? Czym jest zmęczenie współczuciem? Jak pielęgnować indywidualną i kolektywną troskę o siebie i świat w kryzysie?W trakcie spotkania dowiecie się jak nasz mózg reaguje na silny stres, czym może być ekologia emocjonalna w procesie pomagania i jak radzić sobie ze zmęczeniem współczuciem. Poznacie wzór na stres i sprawdzone sposoby na oswojenie go. Nazwiecie zasoby, które pomogą Wam budować mentalną rezerwę przydatną w przechodzeniu przez kolejne kryzysy. Zatrzymacie się, poćwiczycie pscyhowzroczność, dosłownie złapiecie oddech i wspólnie podładujecie mentalne baterie.
Prowadzące: Anna Szapert i Paulina Czapska – terapeutki i edukatorki
Symfonia lasu z uwspólnioną choreografią
Czym żyje las? Co żyje w lesie? Czy jest to poruszenie, a może spokój? W jaki sposób odwzoruje się obserwację? A czy las można gdzieś przenieść? Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na te pytania, a także stworzymy wspólnie choreografię tego, co znaleźliśmy w lesie. Powstaną mapy i gesty, a my poćwiczymy się w obserwacji, w byciu tu i teraz. Efektem warsztatów będzie żywa instalacja.
Prowadzący: Agnieszka Szostakiewicz i Antoni Michnik
14:00 Obiad
15:00 Polska Szkoła Integracji “W swoim żywiole” – ostatnia szansa
15:30 Wszyscy jesteśmy połączeni – pożegnanie
do 17:00 papa
Rodzynki do spróbowania w między czasie:
- Poczta Kolonijna – urząd pocztowy działa bardzo prosto:
- załóż sobie skrzynkę na recepcji i powieś ją w świetlicy
- napisz miły liścik i wrzuć komuś do jego skrzynki
- sprawdzaj swoją skrzynkę, tyle razy w ciągu dnia ile chcesz
- Jakim jesteś protistą?
Znajdź odpowiedź na to fundamentalne pytanie, grając w grę przygotowaną przez Konrada Trzeszczkowski
- Drobne usługi i przysługi
W świetlicy na dłuuuugi rulonie papieru napisz czymś chcesz się podzielić z innymi, albo skorzystaj z usług.
Podczas Koloni dla Dorosłych możecie liczyć na:
- Dobry czas od piątku do poniedziałku (12 -15 sierpnia 2022)
Jeśli chcecie przyjechać na krócej płacicie tyle samo – zachęcamy Was do podarowania sobie trochę czasu dla siebie, głębszego wejścia w miejsce i sytuację.
- Roślinne jedzonko od kucharza Marka zProszę Zdrowie
piątek: obiad i kolacja; sobota – niedziela: śniadanie, obiad, kolacja; poniedziałek: śniadanie i obiad
- Minimalizm Stanicy Harcerskiej Polewicz
Mamy do dyspozycji świetlicę, miejsce na ognisko oraz rzeczkę Wilgę. Na miejscu jest budynek z 8 toaletami i 4 prysznicami. Duże pole na własne namioty. W miarę możliwości, zapewnimy małe AGD do robienia kawki i podgrzewania swojego co nieco. Teren stanicy jest ogrodzony.
Jak dojechać czyli achoj przygodo!
- Opcja samochód:
Jeśli jedziecie samochodem KONIECZNIE wpiszcie w google maps STANICA POLEWICZ i zostaniecie pokierowani w odpowiednie miejsce. Skręcanie w „Babie lato”, jedziecie długo prosto, później skręcacie w lewo w „Rajską” i za niedługi czas w prawo w „Sarenek”. Teren stanicy jest ogrodzony i przed ogrodzeniem są miejsca na samochody.
- Opcja samochód ale nie swój
Nasza złota rączka zrobiła dla Was maszynę do zgłaszania się: kto może kogoś podwieźć, kto potrzebuje być podwiezionym. Maszyna tutaj
- Opcja pociąg + rower
Możecie jechać autobusem lub pociągiem do Garwolina i potem do Polewicza dojechać rowerem 14 km – to jest najlepsza opcja dla świata.Godziny połączeń na trasie Warszawa-Garwolin na stronie PKP.
- Możecie również dojechać autobusem do Wilgi i tam pieszo przejść około 4 km (45 min.)
Piątek: Warszawa Wschodnia – Wilga 11:45 (13:04)
Dokładnie można sobie jeszcze sprawdzić na stronie https://www.e-podroznik.pl
Fundusze wczasowe i warunki noclegowe:
W tym roku działamy bez wsparcia finansowego z zewnątrz. Ceny Kolonii są kompromisem pomiędzy inflacją i poniesionymi kosztami a jak największą inkluzywnością finasową dla Letników i Letniczek. Dbamy o Wasze potrzeby i naszą ekologię pracy.
Koszt Kolonii dla Dorosłych:
— 600 zł śpisz w swoim namiocie
— 770 zł śpisz w 12-osobowym drewnianym domku
Czekaj na nasz liścik e-mail z potwierdzeniem.
Przeczytaj koniecznie nasz Regulamin
Chcesz przyjechać, ale Twój Fundusz Wczasowy jest pusty? Mamy dla Ciebie takie opcje:
* Super Ratka – możesz zapłacić za wyjazd w 2 ratach. Szczegóły w formularzu do zapisów.
* Pomocnicy – możesz nam pomóc i nic nie płacić. Wypełnij formularz.
Dołączo naszejgrupy na Facebooku:Kolonie dla Dorosłych
Do zobaczenia. Czuwajcie jednym okiem!
Organizatorem Koloni dla Dorosłych jest Stowarzyszenie Dziki Bez, które tworzy m.in. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej iportal podróżniczo-literacki Książki na Drogę.