Myślę, więc błądzę

Podczas spotkania przyjrzymy się temu, skąd się biorą błędy poznawcze – od percepcji zmysłowej po społeczne mechanizmy tworzenia przekonań.

Myślę, więc błądzę – warsztaty z samooszukiwania się.

Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo sami się oszukujemy. Podczas spotkania przyjrzymy się temu, skąd się biorą błędy poznawcze – od percepcji zmysłowej po społeczne mechanizmy tworzenia przekonań. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Czy możemy być pewni naszej wiedzy o świecie? Czy potrafimy odróżniać prawdę, półprawdę i g… gdzie się mylimy? Czy błędy w naszym poznaniu mogą być pożyteczne? Ideą warsztatów jest wspólna dyskusja i zabawa wokół tematu pewności i pomyłek poznawczych w celu zapoznania uczestników z pojęciem błędu w epistemologii, kognitywistyce oraz psychologii.

[obowiązują zapisy] – zapisy zakończone. BRAK WOLNYCH MIEJSC!

___

20.11 (niedziela)
14.00-16.00
Stacja Muranów, ul. Andersa 13 / wejście od Skweru Tekli /
___

Prowadzący:

Krystyna Bielecka – mgr filozofii, absolwentka Instytutu Filozofii UW (obecnie czeka na obronę pracy doktorskiej o znaczeniu błędów poznawczych), jest wykonawcą w grancie o myśleniu obrazami, pracuje z młodzieżą gimnazjalną i licealną jako nauczycielka filozofii i etyki. Interesuje się filozofią umysłu i teorią poznania, a zwłaszcza tym, jak nasze myśli mogą być o czymś i jak to się dzieje, że mogą być prawdziwe lub fałszywe, jaką rolę odgrywają błędy poznawcze w myśleniu.

Ignacy Szczeniowski – adept filozofii i kulturoznawstwa, edukator, popularyzator nauki, pilot wycieczek, miłośnik odkrywania nowych osób i miejsc oraz zapalony gracz planszowy. Jest doktorantem Instytutu Filozofii UW absolwentem filozofii na UKSW oraz kulturoznawstwa w IKP UW. Zajmuje się filozofią wiedzy, umysłu i języka oraz szeroko rozumianą pedagogiką.