Odkrycia naukowe, nowe koncepcje i podejścia, zmieniają się z zawrotną prędkością, nie wiemy co jest aktualne, a co już nie. Dlatego w dwóch domkach na Jazdowei będzie można odwiedzić naukowców, porozmawiać z nimi i posłuchać co słychać w ich dziedzinach. Będziemy rozmawiać o nowościach i ich korzeniach w przeszłości.
22.10 (niedziela)
14:00-18:00
Osiedle Jazdów
- Czy sztuczna inteligencja potrzebuje filozofii?
____
14:00-15:00
Fundacja Pracownia Dóbr Wspólnych (3/9)
____
Sztuczna Inteligencja (ang. Artificial Intelligence, w skrócie: AI) jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi informatyki. Jej dalekosiężny cel to stworzenie maszyn równie sprawnych intelektualnie jak ludzie – rozumiejących, rozumujących, posługujących się językiem naturalnym, uczących się… Czy dyscyplina tak współczesna ma cokolwiek wspólnego z filozofią? Czy filozofowie jakkolwiek przyczynili się do jej powstania? Czy informatycy aktywni na polu AI powinni współpracować z filozofami? Czy dalszy rozwój i upowszechnianie technik spod znaku AI wymaga refleksji filozoficznej? Oto niektóre z pytań, które podejmiemy i rozwiniemy w trakcie festiwalowego spotkania.
Prowadzący:
Dr inż. Paweł Stacewicz – filozof, informatyk, dydaktyk matematyki, popularyzator nauki. Pracuje jako adiunkt w Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych. Jest autorem dwóch monografii naukowych o tematyce z pogranicza informatyki i filozofii: Umysł a modele maszyn uczących się (2010) oraz Umysł – Komputer –Świat. O zagadce umysłu z informatycznego punktu widzenia (2011, wspólnie z Witoldem Marciszewskim), oraz redaktorem naukowym monografii Informatyka a filozofia (2015). Opublikował około 30 artykułów naukowych z dziedziny logiki, filozofii informatyki i filozofii umysłu. Redaguje dyskusyjny blog akademicki Cafe Aleph, w którym popularyzuje filozofię informatyki i sztucznej inteligencji (http://marciszewski.eu/).
- Wszystko już było, czyli co po postmodernizmie?
____
15:00-16:00
Państwomiasto na Trawie (3/12)
____
Żyjemy w czasach „postu” – postmodernizmu, postnowoczesności, postpolityki. Hasłem przewodnim tej kultury jest „wszystko już było”. Ambicje awangardowe, aspiracje do oryginalności czy prekursorstwa należą do stałego repertuaru pretensjonalności, ale kto jest świadomy i dobrze zorientowany we współczesnym życiu, ten zostawia te roszczenia dyletantom, a sam z góry odmawia sobie wszelkich tytułów do bycia pierwszym – jest już na to zbyt późno; wszystko zostało odkryte, wszystko powiedziane. Niektórzy powiedzą, że nawet hasło „wszystko już było” jest anachronizmem, bo czy już nasi dziadkowie i babcie nie martwili się o to samo? Takie przekonanie może jednak być złudzeniem. Złudzeniem może być nawet to, że można zdefiniować charakter „naszego czasu” – teraźniejszość jest najtrudniejsza do uchwycenia i zwykle o tym, co nowe, dowiadujemy się nie od razu, ale dopiero retrospektywnie – po latach zdajemy sobie sprawę z tego, co się stało, i rozumiemy, że tego wcale wcześniej nie było. Z drugiej zaś strony sens teraźniejszości czy aktualności jest czymś względnym – różne perspektywy, doświadczenia i wizje przeszłości dają różne horyzonty oceny bieżących wydarzeń. Czas biegnie więc wieloma torami i w różnych tempach, w zależności od tego, jak i skąd nań patrzeć. A dzięki wspaniałemu zjawisku zapominania i niepamięci, w każdej chwili można się też poczuć tak, jakby wszystko było dopiero przed nami, jakbyśmy żyli na początku, a nie na końcu. Kto zatem ma rację – zblazowany obserwator, przeciążony swą wiedzą o długiej i bogatej przeszłości, któremu wszystko wydaje się spóźnione i powtarzalne, czy może ten, kto ignorując bagaż przeszłości wciąż spodziewa się niespodzianek, powołując na nieskończony potencjał ludzkiej kreatywności?
Prowadzący:
Jacek Dobrowolski – współzałożyciel i współredaktor Nowej Orgii Myśli oraz starej Orgii Myśli. Filozof, pisarz, nauczyciel. Autor książek: „120 godzin, czyli upadek pewnego dżentelmena”, „Filozofia głupoty”, „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego”; laureat nagrody literackiej Fundacji Kultury, trzykrotny finalista konkursu na esej filozoficzny im. Barbary Skargi. Miłośnik powolności, a w tym podróżowania, czytania, jedzenia, spania i kochania – a także wolno-myślicielstwa i wolności. Nie lubi gołębi, gburów, cygar i motocykli. Jest adiunktem w Instytucie Filozofii UW. Publikował w „Twórczości”, „Polityce”, „Przeglądzie literacko-filozoficznym”, „Ricie Baum”, „Lampie”, Dzienniku opinii”, „Kulturze liberalnej”, „dwutygodniku” i gdzie indziej. Stały gość w programie „Godzina filozofów” w radio tok.fm. W 2016 roku ukazała się jego książka „Sztuka człowieka nowoczesnego”. W roku 2017 ukaże się książka „Niewolnicy i panowie”. Mieszka w Warszawie, którą kocha nie bez domieszki nienawiści.
Marcin Polak – filozof, badacz kultury, eseista, redaktor naczelny magazynu „Nowa Orgia Myśli”, stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Autor monografii „Urojone-nic”. Postmodernistyczna metafizyka Stanislasa Bretona, Wydawnictwo A, Kraków 2014. W tym roku nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się jego najnowsza książka pt. Trauma bezkresu | Nietzsche, Lacan, Bernhard i inni. Publikował teksty filozoficzne i krytyczne o sztuce między innymi w „Miesięczniku Znak”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Obiegu”, „Magazynie Szum” i „Fragile”. Mieszka w Krakowie.
- Jak tworzą się innowacje?
____
16:00-17:00
Fundacja Pracownia Dóbr Wspólnych (3/9)
____
Czy możemy przewidywać innowacje? Czy sztuczna inteligencja może być kreatywna? Podczas spotkania przyjrzymy się temu, jak algorytmy ewolucyjne i sieci neuronowa są używane w modelowaniu innowacji w naukach społecznych. Według tych teorii, innowacje powstają w wyniku akumulacji małych zmian w czasie, pomyłek lub łączenia istniejących technologii w zaskakujące kombinacje. Czy używając takich algorytmów, możemy stworzyć prawdziwie inteligentną sztuczną inteligencję?
Prowadzący:
dr hab. Karolina Safarzyńska – pracownik Wydziału Nauk Ekonomii UW, stosuje algorytmy ewolucyjne w ekonomii.
dr hab. Paweł Góra – doktorant wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, zajmujący się modelowaniem ruchu drogowego w mieście.
- Co nowego w kosmosie?
____
17:00-18:00
Państwomiasto na Trawie (3/12)
____
Wszechświat jest bardzo stary, ale nic nie wskazuje by choć trochę zbliżał się do swojego kresu. Współczesna astronomia, mimo niemożliwości cofnięcia sie w czasie, czy przewidzenia przyszłości, potrafi nam bardzo dużo powiedzieć o tym, co było lub będzie, dotykając takich zagadnień jak początek upływu czasu czy granice samej przestrzeni. O tym wszystkim będziemy mogli usłyszeć i podyskutować w czasie wykładu.
Prowadzący:
dr Grzegorz Wiktorowicz – doktor nauk fizycznych w zakresie astronomii. Studiował i obecnie pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo zajmuje się ewolucją gwiazd podwójnych, a szczególnie interesują go przypadki w których jedna z gwiazd jest czarną dziurą lub gwiazdą neutronową. Autor kilku prac naukowych i artykułów popularno-naukowych.