Tłumaczym: wiedzieć jak ławo powiedzieć.
Spotkania, warsztaty, oglądanie seriali podczas, których będziemy drążyć tematy dotyczące tego: co to właściwie znaczy wiedzieć? Jaka wiedza pochodzi ze zmysłów, intuicji? Czym jest myślenie naukowe i duchowe? Gdzie znajdziemy współczesną wiedzę tajemną?
- Jak smakuje człowiek? Wieczór win, filozofii i seriali.
PONIEDZIAŁEK, 5 LISTOPADA, godz. 19:30
Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)
Smakować czy wiedzieć? Istnieją różne porządki poznania: rozum, wzrok ale też smak i zapach. Gra pomiędzy tymi różnymi sposobami postrzegania świata toczy się w świecie wysmakowanych zbrodni popełnianych przez słynnego doktora, miłośnika sztuki i kulinariów oraz kanibala jednocześnie. To co przykuwa szczególną uwagę jest, po pierwsze, osobliwy sposób panowania nad intrygą przez Hannibala Lectera (Mads Mikkelsen) oraz, po drugie, ilościowo i jakościowo natężone sceny poświęcone gotowaniu oraz jedzeniu. Aby zrozumieć poczynania Dr Lectera koniecznym jest przyjęcie innego modelu epistemologicznego, odejście od dominacji i nieomylności wzroku i rozumu, którymi posługuje się ścigający Lectera detektyw Will. Metoda Lectera pozwala na pozyskiwanie wartościowych informacji za pomocą zmysłów smaku i zapachu. Maestria w posługiwaniu się tymi zmysłami jest kultywowana przez tytułowego bohatera w jego kunszcie kulinarnym.
Wspólnie będziemy rozgryzać scena po scenie, intryga po intrydze, pilotowy odcinek serialu. Żeby nie być gołosłownym w lepszym zrozumieniu Dr Lectera pomogą nam wino oraz dżem z cebuli.
Prowadzący: dr Adam Andrzejewski – filozof i teoretyk sztuki, adiunkt w Instytucie Filozofii UW. Autor prac z zakresu estetyki filozoficznej, teorii kultury popularnej oraz ontologii sztuki, opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Laureat Nagrody Naukowej POLITYKI (2016) oraz stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2018).
- Czym jest myślenie naukowe?
WTOREK, 6 listopada, godz. 18:00
Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)
Współcześnie dominuje przekonanie, że myślenie naukowe odniosło bezprecedensowy sukces. Dzięki nauce świat staje się coraz bardziej zrozumiały, a życie człowieka jest dłuższe i łatwiejsze. Wielu sądzi, że wszelkie realne problemy dadzą się rozwiązać za pomocą metody naukowej. Czy ta optymistyczna wizja jest uzasadniona? Spotkanie ma dwa cele. Po pierwsze, scharakteryzujemy naturę myślenia naukowego. Po drugie, zastanowimy się, gdzie kończy się wydolność tego sposobu myślenia.
Prowadzący: dr Bogdan Dziobkowski – zajmuje się filozofią analityczną i filozofią języka, jest dziekanem ds. spraw studenckich w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Wiem lepiej: intuicja, przekonanie, wiedza.
ŚRODA, 7 listopada, godz. 18:00
Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)
Nie bądźmy wcale tacy pewni, że wiemy czym jest wiedza. Warsztaty poświęcone będą wciąż aktualnym problemom poznania i wiedzy. Co to znaczy: coś wiedzieć? Kiedy coś wiemy, a kiedy nasze przekonanie nie jest jeszcze wiedzą? Jakie są źródła naszych przekonań i wiedzy? Czy dzięki np. intuicji możemy się czegoś dowiedzieć o rzeczywistości? Celem warsztatów nie będzie konkluzywne rozstrzygnięcie tych problemów, ale ich uporządkowanie i zbadanie uwarunkowań związanych z poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania.
Prowadzący: dr hab Tomasz Puczyłowski – zajmuje się logiką i filozofią języka. Autor książki o bardzo trudnym tytule Argument z implikatury konwersacyjnej w polemikach filozoficznych. Zatrudniony w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Współczesna wiedza tajemna. Między czarną magią a darknetem
ŚRODA, 7 listopada, godz. 19:30
Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)
Czy w XXI wieku istnieją jeszcze obszary wiedzy tajemnej, tylko dla wybranych? Jakie są ograniczenia dostępu do wiedzy? Jak można je przekraczać? Czy demokratyzacja dostępu do informacji służy czy szkodzi wąskim, specjalistycznym dyscyplinom? Czy każdy z nas może nauczyć się swobodnie poruszać w obszarach, które wydają się całkowicie ezoteryczne?
W ramach panelu wraz z zaproszonymi gośćmi – praktykami i teoretykami różnych obszarów współczesnej wiedzy tajemnej – będziemy próbowali prześledzić alternatywne ścieżki przekazu wiedzy i nieoficjalne obiegi informacji: od ludowych mądrości po nowe technologie.
Goście:
Maciek Naskręt – maker, edukator, architekt, fotograf, pasjonat sztuk wizualnych i motoryzacji. Od wielu lat zajmuje się prowadzeniem warsztatów i zajęć z grafiki 2D i 3D dla dzieci i dorosłych oraz zajęć konstrukcyjnych w pracowniach typu Fablab oraz jest wykładowcą w Szkole Morskiej w Gdyni. Współprowadzi razem z Piotrem Pobłockim kanał na Youtube o modelowaniu i druku 3d – Zamodelowani. Od początku istnienia Robisz.to, pełni rolę maker’a, edukatora oraz organizatora.
Piotr Gnyp – był dziennikarzem gamingowym, potem technologiczym, prowadził redakcje serwisów, był w startupach technologiczych, pracował w globalnym e-commerce gamingowym przy e-sporcie, był w Platige Image, chadza po TVN i Polskim Radiu.
Angelika Gumkowska – z zawodu technik analityk, absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego studium chemii kosmetycznej Politechniki Warszawskiej i WSZKiPZ. Jako studentka zaraziła się pasją popularyzacji nauki w ramach uczestnictwa w wielu piknikach i festiwalach naukowych. Potem jako animatorka współpracowała z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie obecnie zarządza edukacyjnym laboratorium chemicznym.
Ewa Warchoł – z wykształcenia biotechnolog, przez ostatnie 7 lat mieszkała poza Polska, zdobywając wiedzę i doświadczenie zawodowe w USA, Niemczech i UK. Entuzjastka trendów i innowacji w dziedzinie life science. Pasjonatka dalekich podrozy i odległych kultur.
Prowadząca: Klaudia Rachubińska – absolwentka Wydziału Psychologii UW oraz Instytutu Kultury Polskiej, doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej, członkini Zespołu Badań Mody i Dizajnu oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności. Publikowała w „Kwartalniku Filmowym”, „Kulturze Popularnej”, „Dialogu”, „Małej Kulturze Współczesnej”.
- Świat bez ducha – gdzie jest miejsce dla metafizyki?
10 LISTOPADA, sobota, godz. 16:00
Domek Bullerbyn (domek 5a/1)
Spotkanie to będzie z jednej strony spacerem po historii tego, co nazywamy wiedzą, z drugiej strony próbą przywrócenia do łask wiedzy innej niż naukowa. Czy metafizyka, objawienie i poezja mogą dawać nam wgląd w rzeczywistość, czy też z racji swojej natury muszą pozostać jedynie prywatną ekspresją twórcy? Czy możemy mieć jeszcze dostęp do jakiegoś wspólnego świata poza światem stworzonym przez naukę? Spróbujemy przenieść w XXI wiek wielką dyskusję toczącą się między bohaterami “Czarodziejskiej Góry” Thomasa Manna reprezentującymi dwa różne punkty widzenia – racjonalistą i humanistą Settembrinim, a Naphtą – jezuitą zanurzonym w średniowieczne zainteresowanie złem, gnostycyzmem, mistyką. A może to jednak siła wyrazu czasem jest większą wartością niż produktywność i skuteczność?
Prowadzący Łukasz Hrynkiewicz – absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w historii idei.