piątek, 25 października
Zamknij się w pracowni: chatboty, ciało, narzędzia, jedzenie | godz. 18:00.
W tym roku program Pracowni FMA bierze na warsztat relacje emocjonalne ludzi do siebie nawzajem, do nieludzkich krewnych oraz do materii ożywionej i nieożywionej. Nasza sfera publiczna przesycona jest alarmującymi głosami opisującymi rzeczywistość jako nieznośnie skomplikowaną, przyszłość zaś jako – delikatnie mówiąc – niepewną. Informacje dotyczące zmian klimatycznych, imigracji, uchodźców, postprawdy czy dystopii nie pozostawiają nas obojętnymi. Lęk, strach, niepokój, gniew, obrzydzenie, wstręt, pogarda to nie jedyne emocje jakie odczuwamy, ale to właśnie one potrafią przesycić nasz język i wpłynąć na to, w jaki sposób nawiązujemy relacje z kimś, kogo odbieramy jako „obcego” – czy jest to nieludzki krewny, czy inny człowiek. W konsekwencji nie możemy osiągnąć jakiejkolwiek wspólnej płaszczyzny, porozumieć się. Dlatego też, zgodnie z tegorocznym hasłem “Zamknij się”, weźmiemy na warsztat nie tylko relacje, ale również emocje. Damy im wybrzmieć. Efektem pracowni będzie Wystawa w proszku.
- PRACOWNIA CIAŁA | godz. 18:00 – 22:00, Osiem przez Dwa (domek 8/2).
- Na spotkania obowiązują ZAPISY.
W Pracowni Ciała prowadzonej przez Zuzę Sikorską (Myślenie ciałem) będziemy eksplorować ten temat przez ciało i ruch. Korzystając z naszych naturalnych umiejętności ruchowej ekspresji, empatii kinestetycznej i technik świadomego ruchu, potraktujemy ciało jako instrument, dzięki któremu emocje mogą wybrzmieć, dać się zauważyć, przeżyć, zrozumieć i twórczo przetworzyć, pogłębiając naszą relację ze sobą i z innymi ludźmi. *Zajęcia będą dostosowane do indywidualnych możliwości ruchowych. Zabierzcie ze sobą wygodne ubrania.
Prowadząca: Zuza Sikorska – założycielka “Myślenia ciałem”, prowadzi warsztaty twórcze, treningi świadomości ciała. Od ponad 10 lat pracuje z ludźmi grupowo i indywidualnie jako trenerka i tutorka. Studiowała kulturoznawstwo, psychologię, śpiew, techniki pracy z ciałem i oddechem. Aktualnie studiuje analizę ruchu (Laban/Bartanieff Movement System) oraz metody pracy rozwojowej i terapeutycznej przez świadomy ruch.
- PRACOWNIA CHATBOTÓW | godz. 18:00 – można pracować całą noc, państwomiasto (domek 3/12).
- Na spotkania obowiązują ZAPISY.
Chatboty, z jakimi stykamy się najczęściej, to “pracownicy” różnych firm. Dostały one konkretne zadania: odpowiadać na pytania, doradzać, pomagać w rozwiązywaniu problemów. To konsultanci idealni: dostępni 24 godziny na dobę, zawsze uprzejmi i kompetentni. Chatboty nie miewają gorszych dni, nie wyprowadzi ich z równowagi głupi szef ani awanturujący się klient. Nigdy nie muszą zaciskać zębów i ukrywać emocji, bo żadnych emocji nie mają (zębów zresztą też). A gdyby tak wyzwolić chatboty spod jarzma profesjonalizmu? Czy możemy wyobrazić sobie chatbota, który ma humory, obraża się, plecie bzdury albo jest kompletnym chamem? Albo takiego, z którym chce się porozmawiać o życiu, a nie tylko załatwić sprawę? Podczas warsztatu spróbujemy potraktować projektowanie chatbota jak tworzenie postaci literackiej. Nadamy mu osobowość, zainteresowania i motywacje, wymyślimy jego idiolekt. Nasz chatbot nie pójdzie do pracy w korporacji, może więc być kim tylko zechcemy: pretensjonalnym poetą, zakompleksioną nastolatką, narzekającym dziadem… Efektem naszej pracy będzie działający chatbot, który zostanie umieszczony na facebookowym Messengerze. Każdy użytkownik będzie mógł do niego zagadać, dlatego przy projektowaniu będziemy musieli wziąć pod uwagę także tę drugą stronę dialogu. O czym ludzie będą chcieli rozmawiać z chatbotem? Jak mogą reagować na jego słowa? Jakie emocje ma w nich wywołać? Obmyślanie scenariuszy hipotetycznych rozmów może stać się punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad komunikacją oraz interakcjami między ludźmi a (szeroko rozumianymi) maszynami. Warsztat poprzedzi krótki wstęp na temat rodzajów chatbotów oraz zasad, o których warto pamiętać przy projektowaniu. Uczestnicy nie muszą mieć jakiejkolwiek wiedzy o programowaniu.
Prowadząca: Olga Kołakowska – dziennikarka, hobbystycznie chodzi na hackatony i dużo czyta o AI. Co prawda nie podeszła do egzaminu z epistemologii, ale z ćwiczeń miałam same piątki, co prawda nie dostałam pracy w firmie związanej z AI, ale zaszła naprawdę daleko w procesie rekrutacyjnym.
- PRACOWNIA KRYZYSOWYCH NARZĘDZI | godz. 18:00 – 22:00, Przenośnia las (domek 10/2).
- Na spotkania obowiązują ZAPISY.
Co raz częściej słyszymy o tym, że 2008 rok może się niebawem powtórzyć, że szczęśliwe lata wzrostu dobiegają końca. Atmosfera strachu powoli narasta. Drugi raz Polska nie ostanie się jako zielona wyspa. Jest jeszcze czas i warto się zastanowić, jak się przygotować na czarne scenariusze i czy kryzys jest czymś jednoznacznie złym, czy może niesie ze sobą jakieś szanse i możliwości. Na warsztatach postaramy się stworzyć koncepcję narzędzi i ich wizualne reprezentacje – narzędzi, dzięki którym będziemy mogli uśmierzyć strach przed kryzysem albo ulżyć sobie, gdy nastąpi. A może nawet uda nam się go zażegnać albo wreszcie wykorzystać kryzys, by zmienić świat na lepsze?
Prowadzący: Konrad Trzeszczkowski – artysta, zajmuje się grafiką, rzeźbą, malarstwem, kolażem, tworzy także ziny. W międzyczasie po prostu żyje i płoszy pokrzywy.
- PRACOWNIA KULINARNA | godz. 18:00 – 22:00, Bullerbyn (domek 5a/1) .
- Na spotkania obowiązują ZAPISY.
Emocje, czyli emovere w języku łacińskim oznaczają tyle co poruszać. I rzeczywiście, potocznie kojarzą się jako coś, co wyprowadza nas, a przede wszystkim nasze ciało, ze stanu „normalności”. A co z naszym umysłem? Czy emocje również zakłócają jego stan równowagi? A może jest odwrotnie – to właśnie to, co myślimy wpływa na nasze emocje? Na warsztatach porozmawiamy o emocjach, szczególnie skupiając się na jednej – wstręcie. Zastanowimy się, czym jest i opowiemy sobie swoje historie związane z jedzeniem, bo pewnie każdy z nas ma takie wspomnienia. Na koniec, wraz z mistrzem kuchni, zmierzymy się z tą emocją w działaniu, używając do tego wcale niewstrętnej materii. Efektem końcowym będzie uczta.Wspólnie zastanowimy się, kogo na nią zaprosić.
Prowadzący: Agnieszka Szostakiewicz – historyczka sztuki, performerka, specjalistka do spraw edukacji, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem, wykładowczyni. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Sztuki Mediów na warszawskiej ASP i na Wydziale Kulturoznawstwa na warszawskim SWPS-ie. Autorka warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez ponad dwanaście lat była związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy pt. “Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy oraz Michał Wasilewski (Ołówek) – kucharz, już po szkole, śpiewał już przed szkołą, taki zwykły człowiek.
sobota, 26 października
- Wystawy w proszku – wernisaż| godz. 18:00 – 22:00, Przenośnia las (domek 10/2)
Gdyby założyć, że istnieją różne kategorie wystaw – np. najbardziej popularna czyli white cube, albo taka najbardziej tradycyjna, czyli retrospektywna, albo tematyczna, to czym charakteryzowałaby się wystawa w proszku? Czy to taka ekspresowa wystawa, którą wystarczy tylko zalać i można wcinać? A może trzeba ją zażyć, żeby się lepiej poczuć – jak proszek na ból głowy? A może chodzi o taką, którą trzeba dopiero pozbierać – tak jak czasem siebie? Albo jeszcze zupełnie niegotową – jeszcze w proszku? Miniaturowa? A może wszystko po trochu? Przyjdźcie się przekonać! Wystawa jest podsumowaniem działalności pracowni twórczych “Zamknij się w pracowni: chatboty, ciało, narzędzia, jedzenie”. Wystawa powstała w ciągu 24h.
Kuratorka: Agnieszka Szostakiewicz