Program Kolonie dla Dorosłych 2024

   

👈🏻 Wróć 

Program Kolonii dla Dorosłych 2024     

Czwartek, 4 lipca

od 12:00 👉🏼 Otwarcie recepcji 🌞 przy bramie 🌧 świetlica

od 15:00 🥦 Zupa na żądanie 🌞 🌧 altana

16:30 👉🏼 Oficjalnie otwarcie turnusu 2024 🌞 polana 🌧 altana

17:00 👉🏼 Spotkanie z Olgą Drendą wokół książki “Słowo humoru” 🌞 między domkami 🌧 altana

Prowadzone przez Karolinę Śmigiel.

Komu i z czego wolno się śmiać? Czy purnonsensowe happeningi Pomarańczowej Alternatywy miały swoją kontynuację w manifestacjach Strajku Kobiet? Kiedy żart jest zwykłym przegięciem, a kiedy wyrasta mu broda? I czy gdyby Christopher Hitchens spotkał Marię Czubaszek, to nadal uważałby, że kobiety nie są zabawne? Autorka Duchologii polskiej tym razem bierze na swój antropologiczny warsztat kwestię poczucia humoru. W oryginalnym i zabawnym eseju przygląda się różnym odsłonom i kontekstom dowcipu, ironii, abstrakcji i nonsensu – od mowy ezopowej w czasach PRL-u, przez twórczość sceny kabaretowej, po język reklam z początku transformacji, stand-up, współczesne memy i cenzopapę. Drenda zastanawia się nad związkami humoru z polityką i nad tym, kiedy żart z władzy może stać się żartem dla władzy. Pokazuje też, że śmiech potrafi budować poczucie solidarności, a opary absurdu­  – docenianego choćby przez Kierkegaarda – mogą okazać się naprawdę lecznicze.

19:00 🥦  Kolacja 🌞 🌧 altana

20:00 👉🏼 Nie ma głupich pytań – ćwiczenia z kolonii 🌞 🌧 altana

Ej Ty! Gdzie jest toaleta? Masz pożyczyć pastę? Wziąłeś/aś kalosze? Masz coś na kleszcze? Poćwiczmy życie kolonijne zanim się zacznie! Potem już będzie z górki.Zapraszamy na warsztaty zapoznawczo-rozluźniające pełne humoru, ruchu i small talków zjednujących ludzi. Poznajmy się koloniusze! Zaprsza: Karolina Witowska – artystka, graficzka, arteterapeutka. Rysuje, masuje i kocha impro. @jestem_gestem

21:30 👉🏼 Polska Szkoła Coveru – wykład performatywny 🌞 🌧 świetlica

Od Abby po polsku po Krzysztofa Krawczyka, od Ich Troje po smerfne hity – polska muzyka popularna stoi coverami zagranicznych piosenek. Polska Szkoła Coveru zaprasza na wyprawę po znanych i niszowych, klasycznych i ekscentrycznych krajowych wersjach światowych przebojów. Napisz polski tekst do ulubionej albo znienawidzonej zagranicznej piosenki i zaśpiewaj go podczas wieczoru karaoke. Mogą, ale nie muszą ci w tym pomóc prowadzący – poeta i muzykolog. Polska Szkoła Coveru to dużo wiedzy i jeszcze więcej zabawy. Zapraszają: Jacek Szczepanek  – artysta i rzemieślnik w obszarach m.in. field recording. Pisuje o kulturze disco polo  oraz Xawery Stańczyk – kulturoznawca, poeta i wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim.

 

Piątek, 5 lipca

9:00 👉🏼 Joga i medytacja 🌞 polana 🌧 świetlica

Zaprasza: Tymoteusz Onyszkiewicz – filozof, pisarz, poeta, jest nauczycielem jogi, zarówno w aspekcie ćwiczeń fizycznych (asany, ćwiczenia oddechowe), jak i w aspekcie filozoficznym. Przez wiele lat swoją praktykę jogi łączył z japońskimi sztukami walki (ju-jitsu, karate shotokan), których był instruktorem, by w pewnym momencie skupić się wyłącznie na praktyce i uczeniu jogi. Jego metoda ćwiczeń jest autorską metodą sięgającą do tradycji hatha jogi, ale czerpiącą również z metody jogi Shivanandy i z ashtangi.

10:00 🥦 Śniadanie 🌞 🌧 altana

11:30 👉🏼 Warsztaty do wyboru:

1. W nurcie Gestalt 🌞 między domkami 🌧 poddasze nad świetlicą

Podczas jednego warsztatu nie przekonasz się oczywiście jak to jest być w terapii Gestalt, ale doświadczysz kilku jej istotnych elementów. Przede wszystkim mocy bycia w „tu i teraz”, skupienia na teraźniejszości, na tym jak się czujesz i jak miewa się Twoje ciało. Sprawdzisz swoje wrażenia, myśli oraz emocje, a także jak Ci jest z innymi i na co decydujesz się w kontakcie z nimi, a na co nie. W Gestalcie wierzymy w moc relacji Ja-Ty, a także w to, że nie jesteśmy pojedynczymi atomami i nasze środowisko, czyli wszystko co nas otacza, jest dla nas znaczące. Wierzymy również w to, że każdy jest zdolny do dokonywania wyborów, dlatego na koniec warsztatu wybierzesz dla siebie intencję na Kolonie, czego chciałabyś, chciałbys doświadczyć, a także o co chcesz zadbać dla siebie. Zaprasza: Agnieszka Szostakiewicz – przyszła terapeutka Gestalt, trenerka komunikacji opartej na empatii, historyczka sztuki, wykładowczyni na ASP w Warszawie. Od 14 lat wspiera innych w twórczych działaniach – od 5 lat prowadzi warsztaty rozwojowe, w tym grupy wsparcia, współtwórczyni Bogiń obfitości i Własnej przestrzeni.

2. Pleasure activism. Jak zmiana społeczna może podążać za przyjemnością? 🌞 🌧 altana

Opis: Czy w świecie, który rozumie przyjemność głównie jako indywidualną konsumpcję, możemy nadal odnaleźć jej twórczy i emancypacyjny potencjał? Jak możemy włączać przyjemność do naszych praktyk i wykorzystać jako kompas, który wskazuje nam drogę? Czy mogą być częścią pracy na rzecz zmiany społecznej? A wreszcie, czy wobec kolejnych tragicznych zdarzeń, krzywd i wojen, w ogóle mamy prawo do przyjemności? Podczas warsztatu będziemy eksplorować nasze relacje z przyjemnością. Poszukamy jej szerzej, niż w ciele i zmysłach. Zastanowimy się też jak przyjemność może wspierać nas i nasze społeczności w dążeniach, których się podejmujemy, opierając się m. in na doświadczeniach z moich badań na temat przyjemności i zabawy w berlińskim ruchu społecznym DWE, który walczy o tanie i dostępne mieszkania. W warsztacie wspierać nas będzie myśl czarnych feministek, szczególnie a. m. brown, autorki książki „Pleasure Activism. The Politics of Felling Good” oraz proste praktyki somatyczne. Zaprasza: Agata Pyzowska – projektantka, kulturoznawczyni. Naukowo zajmuje się tematem przyjemności i radości w ruchach społecznych. Publikowała w „Czasie Kultury”. Prowadzi warsztaty o odpoczynku, przyjemności, technologii i połączeniu z naturą. Praktykuje masaż tajski. W wolnym czasie uczy się odpoczywać i odpuszczać.

3. Zielarsko – robienie kadzideł z lokalnych ziół 🌞 ognisko 🌧 namiot harcerski

Palenie ziół, żywic, próchna drzew i okadzanie nimi było praktykowane w tradycji ludowej od dawna. Używano ich także do leczenia, dodawano do potraw, barwiono, często rośliny palono również jak kadzidła. Wiązały się z nimi różne zwyczaje i obrzędy – ludowa magia. Okadzano ziołami żeby przyciągnąć szczęście, miłość, odgonić złe duchy i choroby, a zapachy pełne olejków eterycznych wzmacniały ich działanie oczyszczające i antyseptyczne. Aktualnie coraz bardziej popularne jest Palo Santo i Biała szałwia które są ważnymi roślinami dla wielu rdzennych społeczności. Używanie ich jest pewnego rodzaju zawłaszczeniem kulturowym, a masowa hodowla i wycinka narusza ekosystem i wyjaławia glebę. Dlatego warto robić kadzidła z lokalnych ziół rosnących na polskich łąkach, takich jak m.in wrotycz, krwawnik, bylica zwyczajna, piołun, szałwia lekarska, tymianek czy mięta. Podczas warsztatów zrobimy naturalne, roślinne kadzidła wiązane z lokalnych roślin. Porozmawiamy także o dawnych wierzeniach związanych z ziołami z perspektywy etnobotanicznej, właściwościach dzikich roślin, rytuałach, które się z nimi wiązały oraz niezwykłości połączenia ziół, dymu i ognia. Zaprasza: Wero (ono/jej) zajmuje się ilustracją, działaniami społeczno-zaangażowanymi, prowadzi warsztaty artystyczne i edukacyjne wokół feminizmu, queeru, dzikich roślin i zielarstwa. Współtwórczyni ekofemizina (http://www.ekofemizin.pl) oraz cyklu kręgów ekofeministycznych. Marzy o innych ahierarchicznych światach poza patriarchalno-kapitalistyczną rzeczywistością, praktykuje biocentryczne utopie, wędrówki po lasach i zielskie zbieractwo.

4. Polowania na czarownice i początki kapitalizmu w Europie 🌞 🌧 świetlica

Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym kiedy i dlaczego w Europie zaczęto ograniczać prawa reprodukcyjne kobiet. Czy zakazy spędzania płodu, płciowy podział pracy albo walka z dzieciobójstwami były pozostałością średniowiecznej mentalności, czy raczej wynalazkami nowoczesnymi, wspieranym przez najważniejszych filozofów wczesnego oświecenia? Inspiracją dla tych rozważań będzie między innymi książka Caliban and the Witch: Women, the Body and Primitive Accumulation filozofki i przedstawicielki marksistowskiego feminizmu, Silvii Federici. Zaprasza: Michał Pospiszyl – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Autor lub współautor trzech książek, między innymi Rozkład. Esej o związkach państwa i patogenów (PWN 2021). Stypendysta IWM (2020/21), finalista nagrody Barbary Skargi (2021). Aktualnie przygotowuje książkę dotyczącą społecznej i środowiskowej historii wschodnioeuropejskich mokradeł (Wydawnictwo Czarne). Mieszka w Puszczy Białowieskiej.

14:00 🥦 Obiad 🌞 🌧 altana

15:00 👉🏼 Pranayama  na trawienie 🌞 polana 🌧 świetlica

16:00 👉🏼  Warsztaty do wyboru ( te same co rano)

  • W nurcie Gestalt
  • Pleasure activism. Jak zmiana społeczna może podążać za przyjemnością?
  • Zielarsko – robienie kadzideł z lokalnych ziół
  • Polowania na czarownice i początki kapitalizmu w Europie

19:00 🥦 Kolacja  🌞 🌧 altana

20:00 Koncert Rosa Vertov  🌞 samotnia 🌧 świetlica

21:30 – 1:00  DJ anymati  i  JFK Pirks / DJ EuroPol  🌞 samotnia 🌧 świetlica

 

 

Sobota, 6 lipca

9:00 👉🏼 Joga i medytacja 🌞 polana 🌧 świetlica

Zaprasza: Tymoteusz Onyszkiewicz – filozof, pisarz, poeta, jest nauczycielem jogi, zarówno w aspekcie ćwiczeń fizycznych (asany, ćwiczenia oddechowe), jak i w aspekcie filozoficznym. Przez wiele lat swoją praktykę jogi łączył z japońskimi sztukami walki (ju-jitsu, karate shotokan), których był instruktorem, by w pewnym momencie skupić się wyłącznie na praktyce i uczeniu jogi. Jego metoda ćwiczeń jest autorską metodą sięgającą do tradycji hatha jogi, ale czerpiącą również z metody jogi Shivanandy i z ashtangi.

10:00 🥦 Śniadanie 🌞 🌧 altana

11:30  👉🏼  Warsztaty do wyboru:

1. Nurty filozoficzne, które płyną w Muminkach. 🌞 samotnia 🌧 poddasze nad świetlicą

Kiedy ostatnio czytałxś książki o Muminkach? Czy wiesz, że co najmniej dwie z nich Tove Jansson postrzegała jako powieści dla dorosłych? Dlatego w tym roku na naszych koloniach będziemy oglądać Dolinę Muminków świadomie i z czułą dojrzałością, tropiąc archetypy osobowościowe i nurty filozoficzne wpisane w ten niezwykły cykl literacki. Można leżeć na kocu i słuchać, można przynieść notatnik i rejestrować, można przyjść i po prostu pomarzyć o świecie pełnym szczęścia i zgody na siebie. Zaprasza: Ola Korczak – nauczycielka, publicystka, poetka, autorka monografii literaturoznawczej poświęconej Muminkom.

2. Praca i związki zawodowe – wszystko czego nie powiedzieli Ci w szkole 🌞 🌧 świetlica

Nie powiedzieli Ci jakie masz prawa jako pracownik, czym się różnią od siebie poszczególne rodzaje umów, które będziesz podpisywać. Nie uczyli czym są związki zawodowe, jak zorganizować strajk i dlaczego strajkuje się w Polsce tak rzadko. Nie mówili też skąd się wzięły płatne urlopy, minimalne płace i 8-godzinny tydzień pracy. Więc nadrobimy: krótką lekcją historii ruchów pracowniczych i zwięzłym samouczkiem pracownika w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku.  Zaprasza: Hubert Walczyński – ekonomista i nauczyciel ekonomi w liceum, publicysta, redaktor magazynu Kontakt, działacz OZZ Inicjatywa Pracownicza. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej i London School of Economics.

3. Jak łatać dziury? Nauka ściegu cerowniczego 🌞 🌧 altana

Proces naprawy ubrań jako otaczanie troską ulubionych przedmiotów oraz swojego czasu i ciała. Odnoszenie się z troską do „krzywych ściegów”. Na moich warsztatach nie ma presji, aby było idealnie równo. Chodź, pokażę Ci, jak dziura w ubraniu może inspirować.Zaprasza: Agnieszka Kowalska – z zawodowu projektantka ubrań (Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru), z wyboru naprawiaczka.

4. Czy można wyżywić świat nie pożerając planety? 🌞 ognisko 🌧 namiot harcerski

Ile wspólnego z ratowaniem świata ma rezygnacja z foliówki? Czy kotlety mają wpływ na los planety? I wreszcie czy to człowiek uratuje świat, czy uratują go bakterie wirujące w laboratorium gdzieś na północy Finlandii? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to od razu uprzedzimy — na tych zajęciach ich nie znajdziemy, ale poszukamy za to wspólnie najbardziej efektywnych działań, jakie możemy podjąć na rzecz zmiany obecnego systemu żywności. A to wszystko w formie gry stolikowej, podczas której nie tylko poznamy najważniejsze fakty i dane na temat naszego jedzenia, ale będziemy też mogli coś ulepić, narysować i zwyczajnie podziałać razem. A na koniec, za sprawą książki Regenesis, odwiedzi nas George Monbiot, wywróci nasz stolik do góry nogami i zmieni zasady gry. Zada parę niewygodnych pytań o rolnictwo ekologiczne, wrzuci garść faktów o prawdziwej skali marnowania żywności i poda dające do myślenia liczby na temat produkcji mięsa. Warsztat dla wszystkich, którzy lubią wbijać kij w mrowisko, ale wiedzą też, jak potrzebne są mrówki! I dla tych, którzy ze wszystkich miejsc na koloniach, najbardziej lubią stołówkę.  Zapraszają:  Paulina Jeziorek – ogrodniczka miejska i edukatorka. Współzałożycielka ogrodu społecznego Wspólny Ogród SDK w Warszawie oraz Jadalnego Ogordu KOI przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.Działa w Fundacji Agro Perma Lab.  Klaudia Kryńska – Edukatorka i aktywistka szerząca ideę suwerenności żywnościowej m.in. w ramach Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”. Działa w Fundacji Agro Perma Lab.

14:00 🥦 Obiad 🌞 🌧 altana

15:00 👉🏼  Pranayama  na trawienie 🌞 polana 🌧 świetlica

16:00 👉🏼  Warsztaty do wyboru ( te same co rano)

  • Jak łatać dziury? Nauka ściegu
  • Nurty filozoficzne, które płyną w Muminkach.
  • Praca i związki zawodowe – wszystko, czego nie powiedzieli Ci w szkole 
  • Czy można wyżywić świat nie pożerając planety?

19:00 🥦 Kolacja  🌞 🌧 altana

20:00 👉🏼  Koncert  Alicja Czyczel 🌞 okolice mostka 🌧 świetlica

21:15 👉🏼  Finał Polskiej Szkoły Cover 🌞 samotnia 🌧 świetlica

22:30 – 1:00 👉🏼  DJ anymati 🌞 samotnia 🌧 świetlica

 

Niedziela, 7 lipca

9:00  👉🏼  Movment 🌞 polana 🌧 świetlica

Zaprasza: Bazyli Stoykov -nauczyciel ruchu z pasją do odkrywania nowych nurtów pracy z ciałem. Na co dzień prowadzi zajęcia mobilnościowe dla wspinaczy. W swojej pracy szuka swobody prowadzącej do bezwysiłkowego wykonywania ruchu. Na porannych zajęciach obudzimy ciało i naładujemy się dobrą energią na resztę dnia. Odłożymy na bok myśl o konkretnych ćwiczeniach, zadaniach i sztywnych sekwencjach. Skupimy się wokół zabawy, swobody ruchu i kontaktu z innymi. Zanurzymy się w ciało, żeby poczuć miękkość, która będzie nam towarzyszyć przez resztę dnia.

10:00 🥦 Śniadanie 🌞 🌧 altana

11:00 👉🏼  Spotkanie z Janem Mencwelem wokół książki “Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać”. Prowadzone przez Agatę Pyzowską  🌞 między domkami 🌧 altana

Gdzie znika woda? Czy Polska musi stać się pustynią? Zmian klimatycznych nie powstrzymamy, ale wciąż możemy osłabić ich skutki.Regulowanie rzek, wycinanie lasów, zatruwanie jezior, osuszanie całych powiatów przez kopalnie odkrywkowe oraz hojne wsparcie dla rolnictwa przemysłowego. To nasza polska codzienność.  Autor próbuje znaleźć źródła problemu, jaki mamy z wodą. Rozmawia z naukowcami, aktywistami, rolnikami, czy hydrologami, aby zrozumieć, kto jest winny temu, że Polska pustynnieje. Opisuje, co dzieje się z wodą, ale przede wszystkim pokazuje, że możliwa jest inna przyszłość. Daje nadzieję, że nie jest jeszcze za późno, żeby ocalić nasze lasy, jeziora, rzeki i bagna.

12:30 👉🏼  Pożegnanie  🌞 między domkami 🌧 altana

14:00 🥦 Obiad 🌞 🌧 altana

16:00 👉🏼  Koniec turnusu 2024

 

 

 

 

🔥 Poczta kolonijna! 

Napisz miły liścić totalnie bezinteresowanie